Zürih Başkonsolosluğu Kimlik Kartı Yenileme-NufusRandevu Alma

Zürih Başkonsolosluğu Kimlik Kartı Yenileme Başvurusu başlıklı yazımız konusu , Zürih konsolosluk nüfus randevu alma işlemi ve İsviçre Zürih Türk Konsolosluğundan nüfus cüzdalarının yeni kimlik kartlarıyla nasıl değiştirileceği üzerine olacak. İsviçre’den yeni kimlik başvurusu nasıl yapılır? Zürih konsolosluk kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler? Yeni doğan çoçuklar için kimlik kartı nasıl alınır?

Zürih Başkonsolosluğundan  yeni kimlik kartı için başvurular alınmaya başladığında konsolosluk randevu sistemi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu alınması gerekiyor. Kimlik kartı başvuruları pasaportlarda olduğu gibi şahsen yapılır.

Yeni kimlik kartları yurtdışında konsolosluklardan alınır. Kimlik kartlarının tanzimi(basımı) Türkiye’de yapılır. Yeni kimlik kartı harcı , posta ücreti konsolosluk veznelerinden tahsil edilir. Yeni kimlik kartı on yıl boyunca geçerli olacaktır.

Yeni kimlik kartı için konsolosluk randevusu her kimlik kartı için ayrı ayrı alınması gerekiyor. Örneğin Cemil Bey iki kızı ve eşi için yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmak istiyor.Cemil Bey konsolosluk randevu portalından kızları , kendisi ve eşi için toplamda dört ayrı randevu alması gerekiyor.

Zürih Başkonsolosluğu Nifus Randevu Almak İçin Tıklayınız

Yeni kimlik kartı randevusu alırken sisteme TC kimlik numarası , e-posta adresi ile kimlik bilgilerinin eksiksiz ve Türkçe yazı karakterleri (Ğ ,Ü ,I, Ö) ile giriş yapılmalıdır. Size uygun tarih ve saat seçimi yapılıp randevu alma işlemi tamamlandığında sistem tarafından oluşturulan referans numarasının not edilmesi gerekiyor. Aksi durumda randevu değişikliği yapma ya da iptal etme , başvuru durumunu sorgulamak  istediğinizde giriş yapamanız mümkün olmuyor.

Zürih Başkonsolosluğuna yeni kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlardan hangi belgeler istenir?

Konsolosluğa ilk defa kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlardan ; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi belgelerden her hangi biri son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir..

Yeni kimlik kartı için hangi biyometrik veriler alınır?

Kimlik kartı başvurusu yaptığınızda konsolosluklarda bulunan tarayıcılar ile on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.Bu bilgiler elektronik ortma aktarılarak kaydedilir.

Yeni kimlik kartı için pin nereden alınır? Pin nasıl değiştirilir?

Konsoloslukta başvuru esnasında yetkili memur başvuruda bulunan kişiye kapalı zarf içersinde kimlik kartı şifresini teslim eder. Kart sahipleri tarafından konsolosluklara yerleştirilen KIOSK’larda PIN değiştirme, PIN bloke kaldırma, kişisel mesaj değiştirme ve kart kontrolü işlemleri gerçekleştirilir.

Kayıp  ya da değiştirme nedeniyle yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?

Kimlik kartı kaybolduğunda ya da çalındığında yurt içinde nüfus müdürlüklerine yurtdışında ise konsolosluklara bildirilmesi zorunludur.

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı aydan daha eski ise başvuruda bulunan kişiden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu tamamlanmış olur..

Yurtdışından yeni kimlik kartı başvuru takibi nasıl yapılır? Kimlik kartı kaç günde teslim edilir?

Yurtdışında yeni kimlik kartı teslimi 10 – 15 gün arasında yapılır. Tabi bu süre kimlik basım merkezindeki sıra ve başvuru yapılan konsolosluğa gönderme süresine göre azalır yada uzar. Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

Konsolosluk Başvuru takip ve randevu durumu sorgulaması için tıklayınız

Yeni doğan bebekler için kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Herhangi bir yurtdışı temsilciliğimiz yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

Zürih Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta Adresi
T.C. Zürih Başkonsolosluğu

65 Weinbergstrasse 8006 Zürich

Posta adresi: Postfach 402

8042 Zürich
T:7/24 Çağrı Merkezi: +90 312 292 2929

Konsolosluk işlemleri için haftaiçi ilgili birime aşağıda kayıtlı telefon numaralarından 14:30–16.00 saatleri arası ulaşabilirsiniz:

Santral: +41 44 368 29 00

Cenaze: 044 368 3372

E-pasaport: 044 368 2915

Askerlik : 044 368 3373

Evlenme : 044 368 3371

Doğum: 044 368 3378

Nüfus: 044 368 3378

Noter: 044 368 3374

Tebligat: 044 368 3370

Vatandaşlık: 044 368 3372

Vize: 044 368 3374