Yeni TC Kimlik Kartının Özellikleri Neler?

Tarafından   2016-01-31

tc-kimlik-karti-ozellikleriYeni kimlik kartlarının özellikleri neler?
TC Kimlik Kartı Özellikleri;son yıllarda dünya genelindeki hızlı teknolojik gelişmelere paralel olarak ülkemizde de teknolojik gelişmelere uygun ve güvenli, kimlik doğrulama alanında sayısız fayda sağlayaçak olup, aynı zamanda gelecekte yeni kullanım alanlarına açık bir mimaride tasarlanmış olup temaslı ve temassız çip sahiptir.Yeni kimnlik kartlarının zarif ,şık dış görünümü dışında aynı zamanda vatandaşların kimlik ve biyometrik bilgileri yüksek güvenlikle muhafaza edilmektedir.TC kimlik kartı elektronik ve görsel olarak bir çok güvenlik unsurunu barındırmaktadır.Tüm iletişim altyapısı Tübitak UEKAE tarafından geliştirilen kriptolarla korunan TCKK’nın içerdiği bilgilere art niyetli ulaşılmasının önüne geçilmiştir.Taklit edilmesi ve kopyalanması imkânsız hale getirilmiştir.
Yerli İşletim Sistemi
Uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin kullanıldığı kimlik kartı, bu özelliğiyle milli bir güvenliği de beraberinde getirmektedir.
Kimlik Bilgilerimizin hem ulusal hem de uluslararası seviyede güvenliğini sağlamak amacına hizmet eden milli işletim sistemi, uluslararası tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.

Taşıma kolaylığı açısından kredi kartı büyüklüğünde ve uluslararası normlarda tasarlanan TCKK, yüksek dayanıma sahip ve uzun süreli kullanıma uygun malzemeden üretilmiştir.Ülkemizin önde gelen grafik tasarımcılarının çalışmaları ve Merkez Bankası Banknot Matbaası’nın katkılarıyla tasarlanan kimlik kartı görsellerimiz, ülkemizin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren unsurlarla harmanlayan bir anlayışla seçilmiştir.Selçuklu çizgilerinden, Osmanlı motiflerine ve Cumhuriyetimizin modern çizgilerine sahip çıkılarak oluşturulan grafikler, banknot basımında kullanılan tekniklerle birleştirilerek kimlik kartına uygulanmıştır.Uluslararası kamuoyunda ülkemizin kabul görmüş rengi olarak Turkuaz rengi tercih edilmiştir. Aynı zamanda cinsiyet ayrımına yer vermeden tüm kadın ve erkek vatandaşlarımız için aynı renk ve tasarım benimsenmiştir.tc-kimlik-karti-ozellikleri-neler

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) bünyesinde birçok özelliği barındırmaktadır. Bazıları şunlardır:

» TCKK taklit edilemez. Olası tahribat ve tahrifat durumunu tespit etmeye imkan veren görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahiptir.
» Tasarımı sayesinde bireye ait bilgilerin kart yongaları (çipleri) üzerinde güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Bu bilgilere yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve verilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirir.
» Kart gövdesi 10 sene dayanıklılık ömrüne sahip polikarbon malzemeden üretilmiştir.
» Rahatça taşınması ve kullanılması için standart akıllı kart (kredi kartı) boyutlarındadır. Böylece deforme olmadan cüzdan, kartvizitlik gibi aksesuarların içerisinde kolayca sığar.
» Bay ve bayan renk ayırımı kaldırılmış, tüm kartlarda tek renk kullanılmıştır.
» Uluslararası standartlara (ICAO 9303) uyumludur.
» Kartın arka yüzündeki MRZ (Makine Okunabilir Alanı) ve kart üzerindeki temassız yonga sayesinde seyahat belgesi olarak kullanılabilir.
» ISO/IEC 7810, ISO/IEC 7816 ve ISO/IEC 14443-A standartlarını desteklemektedir.
» CC EAL 5+ güvenlik seviyesinde milli yongaya ve CC EAL 4+ güvenlik seviyesinde milli işletim sistemine sahiptir.
» Bireye ait nüfus bilgileri kartın ön ve arka yüzündedir. Bu sayede kolay, hızlı ve güvenli görsel kullanım sağlar.
» Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini destekler. Kriptografik anahtarlar ve PIN, kart içerisinde yer alan elektronik verileri güvenli biçimde korur.

Yeni TC Kimlik Kartının Özellikleri Neler?” da bir yorum

  1. ORHAN KÖPRÜLÜ

    Yeni T.C kimlik kartları ehliyet ( sürücü belgesi ) yerine de geçiyor mu?

    1. grezimonk darktonk

      EHLİYET YERİNE GEÇMEZ öyle olsa ehliyete ne gerek olur ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.