Yeni TC Kimlik Kartı

Tarafından   2014-10-18

yeni-tc-kimlik_karti_Yeni TC Kimlik Kartı Nedir?
Teknolojinin hızla ilerlediği ayak uydurmakta zorlandığımız bilgisayar çağında ,günümüz ihtiyaçlarına bir yanıt olarak ortaya çıkan ve 2016 yılı itibariyle mevcut nüfus cüzdanları yerine kullanılacak TC Kimlik Kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik bilgilerinin kart üzerindeki yongalarda (çiplerde) güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra da yetkisiz kimseler tarafından kartın yeniden üretilmesini ve kart içindeki bilgilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmış kullanımı ve taşınması kolay gerektiğinde pasaport yerinede gececek ileri teknoloji ile üretilmiş kimlik kartlarıdır.
Elektronik ortamda sunulan hizmetlerden faydalanabilmek için, kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak TC Kimlik Kartları, görsel ve elektronik güvenlik unsurlarına sahiptir.
YENİ TC AKILLI KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ NELER?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.
Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.
Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.
Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.
Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.
Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.
Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.
E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.
E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.
T.C. Kimlik Kartı birçok özelliği beraberinde getirecektir. T.C. Kimlik Kartı teknik özellikleri;
Taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahiptir.
T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus ve kişi bilgilerinin kartın üzerindeki yongalar üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesine ve bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve değiştirilmesini olanaksız hale getirecek tasarıma sahiptir.
10 yıllık dayanıklılık ömrüne sahip polikarbon malzemeden üretilmiş kart gövdesine sahiptir.
Kişinin rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek kimlik kartı, standart bir akıllı kart (kredi kartı) boyutlarında olmakla birlikte, kadın ve erkek kişiler için tek tip kart tasarımına sahiptir.
Uluslararası standartlara (ICAO 9303) uyumludur.
Kartın arka yüzündeki MRZ (Makine Okunabilir Alanı) alanı ve kart üzerindeki temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir.
ISO/IEC 7810, ISO/IEC 7816 ve ISO/IEC 14443-A’yı desteklemektedir.
CC EAL 5+ güvenlik seviyesinde milli yongaya ve CC EAL 4+ güvenlik seviyesinde milli işletim sistemi’ne sahiptir.
Kişiye ait nüfus bilgilerinin ön ve arka yüzünde bulundurması ile kolay, hızlı ve güvenli görsel kullanım sağlamaktadır.
Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemektedir. Kart içerisinde yer alan elektronik veriler, kriptografik anahtarlar ve PIN yolu ile korumalı olarak saklanmaktadır.

Yeni TC Kimlik Kartı” da bir yorum

  1. Bekir üzüm

    Ben yeni kimlik kartı numarasın cıkarsım yurt dısında isimlerim oldugu için kimlik kartını istiyorlar vize için lütfen ilgilendirirmisin

  2. Bekir üzüm

    Acil benm yeni kimlik kartımı bakarmısınz yurt dışına cıkamıyorum sizden haber bekliyorum ilgilenirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.