YENİ TC KİMLİK KARTI KAÇ PARA?YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ

Tarafından   2015-12-24

tc-kimlik-karti-kac-paraYeni Kimlik Kartı ve Kayıp Kimlik Kartı Çıkartma Ücretleri ..Yeni TC kimlik KArtlarının vatandaşlara dağıtılması ile ilgili kurallar kapsamında;2016 yılı içersinde şuan kullanımda olan nüfus cüzdanları ile değiştirlecek yeni kimlik kartı çıkartma ücreti belli oldu.Yeni TC kimlik kartı bedeli 15 TL olacak.Kayıp TC Kimlik Kartı çıkartma ücreti 50 TL olacak..Yeni kimli kartları için hazırlanan kanun tasarısında doğum, değiştirme ve kaybetme durumunda ödenecek kimlik kartı bedelleri de düzenlendi.

Buna göre halen 7.5 TL olan nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı uygulaması tamamlanıncaya kadar düzenlenmeye devam edilecek ve nüfus cüzdanı kart bedeli 8 TL olarak alınacak.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartları için ise bu bedel, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenme halinde ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kartlar için 15 TL olacak. Kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ücreti ise 50 TL olarak belirleniyor.

Tasarı ile biyometrik veri içerecek Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına yönelik Nüfus Hizmetleri Kanunu’da bir dizi değişikliğe gidilirken, “biyometrik veri” tanımı da kanuna konuluyor. Bu çerçevede biyometrik veri, “Elektronik sistemler aracılığı ile kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla alınan parmak izi, damar izi ve el ayası gibi karakteristiklerden elde edilen kişiye özgü veriler” şeklinde tanımlandı.

YENİ TC KİMLİK KARTI KAÇ PARA?YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ” da bir yorum

  1. ibrahim

    eski kimligi degiştirmem gerekir ve yeni kimlik nezaman degişecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.