Yeni TC Kimlik Kartı için Vesikalık Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?

Tarafından   2014-10-30

yeni-kimlik-karti-vesikalikYeni kimlik kartına hangi ölçülerde ,netür vesikalık fotoğraf gerekiyor?TC Kimlik Kartı için Vesikalık Fotoğraf taranması nasıl olacak?
T.C. Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişiden vesikalık fotoğrafı talep edilir. Bu fotoğraf tarayıcıdan geçirilerek belirlenen büyüklükte ve kalitede elektronik olarak saklanır ve kartın önyüzüne basılmak amacı ile kullanılır.
Biyometri nedir?
Biyometri, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir.
e-kimliklerde ve pasaportlarda yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılması mümkündür. Bunlardan göz bebeği biyometrisine dünyada henüz geçilmemiş olmakla birlikte bazı ülkeler tarafından bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.
Biyometrik fotoğraf nedir? TC Kimlik Kartı için nerede biyometrik fotoğraf çektirebilirim?
Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.
Aşağıda örnekli resimlerle açıklanan özellikte olması şartıyla, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm olarak belirlenmiştir.akıllı _kimlik _fotoğraf_boyutları
Bu ebatlardan daha küçük ebatlarda fotoğraf getirilmesi halinde başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bue kimlik tanzim sırasında kalite kontrolden geçemediği için iptal edilebilmekte, bu durumda da yeniden başvurmanız gerekebilmektedir.
Bu nedenle, çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususunun fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir.

Yeni TC Kimlik Kartı için Vesikalık Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?” da bir yorum

  1. merve

   evet olabılır ama gozlerınız bellı olmalı cerceve gozlerını ve yuzunuzu fazla kaplamamalı

 1. ilknur

  mrh, ben danimarkadan ilknur.
  Nufus cuzdani icin foto ne boyutta olmasi gerekiyor? renkli renksiz ?

  1. turgut uyar

   Mrh, ben turkiyeden turgut.
   nufus cuzdani icin foto 50mmx60mm boyutunda olmasi gerekiyor. renkli.

  2. merve

   kulaklar görünecek şekilde tam cepheden 5×6 cm gözlüksüz , dişler görünmeyecek . Renkli olacak .

   – Fotoğrafçıyım .

   1. Elif

    Tesettürlü olanlar için nasıl olacak. Kulaklar görünecek diyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.