Yeni Kimlik Kartları ile Neler Yapılabilir?

Tarafından   2014-11-14

Yeni Kimlik Kartları ile Neler Yapılabilir? Yeni kimlik kartları nerelerde nasıl kullanılacak?
Yeni TC Kimlik Kartlarının hayatımıza girmesiyle birlikte birçok işlem kolaylaşacak.Devlet dairelerinde, hastanelerde,bankalarda tek kimlik kartıyla birçok işlem yapılabilecek.Kullanım ömrü on yıl olan yeni kimlik karları kolay taşınabilir,yüksek güvenlik önlemleri sayesinde taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren,özellikleri ile kredi kartı boyutlarında tasarlandı.Hastanelerde, okullarda, bankalarda, GSM operatörlerinde, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılmasında olanak sağlanan yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.Bundan böyle sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek.Yeni kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse yani çalınsa dahi kullanılamayacak,telefon sim kartlarında olduğu gibi anında bloke edilebilecek

Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunması kartın başka birisi tarafından kullanımını engelliyor.*Resmi kurumlarda, kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek. * Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak. * Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek. * e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.* E-İmza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

Yeni Kimlik Kartları ile Neler Yapılabilir?” da bir yorum

  1. İnci Tıkır

    Muhteşem!!!!! Çok güzel !!!!!Harika bir KİMLİK KARTI çıkartıyorsunuz……her şey cok güzel olacak!!!! Hayırlısı olsun milletimize…….heyecanla bekliyoruz 2016 yılını…..!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.