YENİ KİMLİK KARTI DAĞITILACAK PİLOT İLLER BELLİ OLDU MU?

Tarafından   2015-12-23

yeni-kimlik-kartlari-tc-kimlik-karti-hangi-illerde-dagitilacak2016 yeni kimlik kartı hangi illerde dağıtılacak?çipli yeni kimlik kartı dağıtılacak pilot iller hangileri?TC kimlik kartı dağıtılacak pilot il Kırşehir olması bekleniyor..Dağıtımda yaşanacak sorunlar ve dağıtım şekli bu ilde kazanılacak deneğim ile diğer illerde başlanacak dağıtım süreci dahada verimli işleyecek..Yeni TC Kimlik kartı dağıtımı;İstanbul,İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Adana,Mersin,Antalya,Samsun,Erzurum, Denizli, Eskişehir, Kırşehir,Konya,Diyarbakır illerinde ne zaman yapılacak?
Büyükşehirlerde yani tc kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak? Tc kimlik kartı nasıl çıkartılacak hangi belgeler gerekli vb konuları düzenleyecek olan kanun tasarısı meclise sunuldu.Tasanırının kabul edilmesinden sonra resmi gazetede yayımlanıp hayata gecek..Tasarıyla, diğer kanunlarda yer alan nüfus cüzdanı ve hüviyet cüzdanı gibi ibarelere yapılan atıfların tamamı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına yapılmış sayılacak.
Kimlik kartlarının dağıtılması pilot uygulamayla başlayacağı ve uygulama sonuçlarına göre genel uygulamaya geçileceğinden, mevcut nüfus cüzdanlarının verilmesine devam edilecek.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yer alan “Nüfus Cüzdanı” ibareleri “Kimli Kartı” şeklinde değiştiriliyor ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere “biyometrik veri” ilave ediliyor.Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veri, kimlik doğrulama işlemi dışında kullanılamayacak.
Kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak.Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek.
Gerçeğe aykırı yerleşim yeri veya cüzdan talep belgesi veren köy ve mahalle muhtarlarının 6 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılıyor.

Nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezasına son veriliyor.

Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idare para cezası 480 TL’den 80 TL’ye, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL’den 500 TL’ye indiriyor.

Elektronik İmza Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre ise elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri arasında şunlar bulunacak:

– Nitelikli sertifika verdiği kişilerin kimliğini resmi belgelere göre ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı yoluyla, karta erişim parolası ya da şifresiyle biyometrik doğrulama yönteminin birlikte kullanılması suretiyle güvenilir biçimde tespit etmek,

– Kanunlarda öngörülen sınırlamalar saklı kalmak üzere, sertifikanın kullanımına ilişkin özellikler, uyuşmazlıkların çözüm yolları ile ilgili şartlar ve güvenli elektronik imzanın elle atılan imza ile eşdeğer olduğu hakkında sertifika talep eden kişiyi, sertifikanın tesliminden önce yazılı olarak bilgilendirmek,

– Sertifikada bulunan imza doğrulama verisine karşılık gelen imza oluşturma verisini başkasına kullandırmaması konusunda sertifika sahibini bilgilendirmek.

YENİ KİMLİK KARTI DAĞITILACAK PİLOT İLLER BELLİ OLDU MU?” da bir yorum

 1. Yilmaz Kalem

  eski kimlikler ciletle kolaylikla resimler degistirebilirsen cok aile perisan oldu bu yüzden bu yeni kimlikler cok gec kalindi ????

 2. Yilmaz Kalem

  yeni nüfus kimlikler Almanya da nezaman basvuru yapabileriz???

  Sevgi ve Saygilarimla
  Yilmaz Kalem

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Türkiye genelinde TC kimlik kartı dağıtımı başlamasıyla bilikte, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da ,TC kimlik kartı başvurularını randevu alarak konsolosluklara yapabilecek..

 3. Harun

  Henüz başlanmadı sanırım değişimler ayrıca başlandığı süreçte nerden başvuru yapacağız Türkiye de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.