Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Çıkartma İşlemi 2018

Tarafından   2018-03-09

Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Çıkartma İşlemi Gerekli Belgeler ve Randevu Alma – Nüfus sürücü belgesi randevu ve başvuru durumu sorgulama sayfası hazır mı?

Nüfus müdürlüğünden yeni ehliyet nasıl alınır? Nüfus müdürlüğü ehliyet randevu alma sayfası açıldı mı? Nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusu nasıl yapılır gerekli belgeler neler?

Uyarı!! Eski tip sürücü belgeleri son değiştirme tarihi 31 Aralık 2020 olup eski ehliyet değiştirme işleminizi son güne bırakmayın.

Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan ehliyet ve pasaport işlemleri 5 Mart itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne geçti.İlk etapta
İstanbul , ankara , izmir, bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, konya, Gaziantep, Şanlıurfa, mersin, diyarbakır, erzurum ,hatay, manisa ,kayseri , samsun, Balıkesir ,sakarya, denizli, eskişehir ,Kahramanmaraş , Mardin , Sivas nüfus müdürlüklerinden sürücü belgesi alınabilecek.

Ehliyet Randevu Almak İçin Tıklayınız

Türkiye Geneli İl -İlçe Nüfus Müdürlükleri İletişim Bilgileri (Adres Telefon Numaraları= Listesi için Tıklayınız

Vatandaşlar ülke genelinde tüm nüfus müdürlüklerinden yeni ehliyet , kaybından dolayı yeni ehliyet , yenileme için yeni ehliyet başvurusunda bulunabilecekler.

Nüfus Ehliyet (Sürücü belgesi) randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-posta adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak yeni ehliyet başvurusunda bulunan vatandaşlar MERSİS sistemi üzerinden araştırılacak .Gerekli belgeler ve harç yatırldıktından sonra başvuru işlemi tamamlanacak . Tanzimi tamamlanan ehliyetler PTT ile başvuru sahibinin adresine gönderilecek.

Sürücü belgesi çıkartma süresi 10-15 gün arası bu süre başvurulardaki yoğunluğa göre uzayabiliyor.

Nüfus Müdürlüklerinden alınacak yeni tip ehliyet ile birlikte sürücüler uluslararası standartlarda bir ehliyete sahip olacakları için diğer ülkelerde de geçerli olacak.

Minibüs, otobüs ve kamyon gibi araçlarda 5 yıl, otomobil, motosiklet ve traktör gibi araçlarda 10 yıl geçerlilik süresi olacaktır. Yeni sürücü belgesi alanlar 2 yıl süre ile stajyer yani aday sürücü olarak kabul edileceklerdir.

YENİ SÜRÜCÜ BELGELERİ İÇİN İSTENEN BELGELER

“Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.” Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak. 2017 yılı için sınavlarda başarı gösterip ehliyet almaya hak kazananların ehliyetlerini alabilmeleri için hazırlamaları gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır.

* Diploma Fotokopisi (Aslı veya Noter tastkli) veya

* Öğrencilerden 2 adet öğrenci belgesi asıl olacak

* Nüfus Cüzdan Fotokopisi

* 7 Adet Fotoğraf

* Savcılıktan Temiz Kağıdı
( Adliyeden Ehliyet için olacak veya Beyan Dilekçesi e-devlet sitesinden de alabilirsiniz)

* Sağlık Raporu (Tek tabibten veya hastaneden sürücü olur raporu Aile hekimleri ücretsiz veriyor)

* Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

* Kan Gurubu Kartı

* Ehliyeti Olup Büyütmek İsteyenler

*** (Ayrıca Yukarıdakilere ek olarak)

Sürücü Belgesi Fotokopisi

Nüfus Müdürlüğü Ana Sayfa İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.