Kayıp Çalıntı TC Kimlik Kartı /Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır? Hangi işlemler yapılır?

Tarafından   2017-07-06

Kayıp Çalıntı TC Kimlik Kartı /Nüfus Cüzdanı için hangi işlemler yapılır? Kayıp kimlik kartı nasıl çıkartılır? Kaç para ödenir?

Merhaba,

13 Haziran Salı akşamı çantami çaldırdim.Cantamda cüzdanım olduğu icin kimlik, kredi kartları cep telefonu hepsi gitti.Nakit olarak pek bir kaybım yok. Hemen karakola gidip bildirdim fakat polis kimlik için hiç bir işlem yapmadı. Çünkü yeni cipli kimliklere gececeğimiz için artık muhtarlığa gitme, gazete ilanı, karakola bildirme durumlarına gerek kalmadığını, kartlar için de bankaları arayıp çalıntı bildiriminde bulunmami, direk nüfus müdürlüğüne gidip kayip-calinti başvurusu yaparak yeni kimliğim gelene kadar geçici kimlik belgesi almamı söyledi. Cep telefonu için de hırsızlık yapılan semtin karakolu olmadiklari için işlem yapamayacaklarını, o semtin karakoluna gitmemi söyledi. Cep telefonu icin çok fazla maddi bir değeri olmadığından gidip ihbarda bulunmadım. Hattını hemen iptal ettirmistim zaten.

Ertesi gün nüfus müdürlüğüne gidip hemen yeni kimlik için başvurdum. Oradaki memura geçici kimlik belgesi aldığımda eski kimliğimin hükmünün düşüp düşmedigini sordum.Memur da düştüğünü ama onların hiç bir yere eski nüfus kağıdını n geçerliliğini kaybettiğini bildirmediklerini söyledi. Yani eski nüfus kagidim Allah korusun kötü amaçla kullanılabilir. Eğer öyle bir durum olursa da nüfus müdürlüğüne gelip kayıp için başvurduğumu kanıtlayan bir evrak alabileceğimi söyledi.

Arkadaslar,içim bir türlü rahat degil.Polis hiç bir işlem yapmadı. Zaten nüfus müdürlüğündeki memur da polisin tutanak tutmadigi öğrenince ugrasmak istemiyorlar hemen bize yonlendiriyorlar dedi. Simdi benim bu durumda nasıl bir tedbir almam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz?

KİMLİK KARTININ KAYBEDİLMESİ HALİNDE NE YAPILIR?

Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.

KAYIP VEYA DEĞİŞTİRME NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?

Kimlik kartının kaybolması veya çalınması durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.36

Nüfus cüzdanını, evlilik cüzdanını kaybedenlere uygulanan 90 liralık ceza kalktı mı? Yoksa 50 liralık yeni ceza mı geliyor? İşte yanıtı?

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 68.maddesi nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere; nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin dolmasından itibaren 60 gün içinde değiştirmeyenlere, doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere 90 lira para cezası uygulanmasına hükmediyor.

Tek renk olacak yeni kimlikler 3 yıl içinde dağıtılacakTek renk olacak yeni kimlikler 3 yıl içinde dağıtılacak

90 LİRALIK CEZA KALKIYOR AMA…

Oysa hükümetin hazırladığı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun tasarısının 16.maddesi (Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı) ile bu hüküm yeniden düzenleniyor. Buna göre nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenler, nüfus cüzdanını süresi içinde yenilemeyenlere uygulanan 90 liralık para cezası son buluyor.

Yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacakYeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak?

KAYBEDEN 50 LİRA ‘DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ’ ÖDEYECEK

Ancak bunun yerine Değerli Kağıtlar Kanunu Tablosunda değişiklik yapılıyor. Buna göre nüfus cüzdanını kaybettiği için yeniden çıkarmak zorunda kalacak vatandaş ‘değerli kağıt bedeli’ olarak 50 lira ödeyecek. Yeni nüfus cüzdanları için 8 lira; yeni doğan bebek cüzdanları için 15 lira; değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları için 15 lira ‘değerli kağıt bedeli’ ödenecek.

Tasarının16.maddesi, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 68.madde 1.fıkra, b ve c bentlerini yeniden düzenliyor. Buna göre gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara verilen 963 liralık idari para cezası ise 500 liraya düşürülüyor.

Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan 480 liralık para cezası da 80 liraya indiriliyor.

DEĞİŞİKLİKLER HENÜZ YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ

Torba yasa tasarısının bu hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilmesi bekleniyor. Genel kurulda kabulün ardından Cumhurbaşkanı’na onaya gidecek olan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girecek.

Kayıp Çalıntı TC Kimlik Kartı /Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır? Hangi işlemler yapılır?” da bir yorum

  1. yagız yenen

    askerde kimligim kayboldu kımliksiz geldim yenisini cıkarmam icin ne yapmam gerekir

    1. tckimlik

      Size en yakın nüfus müdürlüğünden kayıp kimlik kartınızın yenisini çıkartmak için internetten ya da Alo 199 çağrı merkezine arayarak randevu alıp 1 adet fotoğrafla başvuruda bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.