İSTANBUL NÜFUS YENİ ÇİPLİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURU İŞLEMLERİ

Tarafından   2016-03-10

İstambul Nüfus Müdürlüğü çipli kimlik kartı çıkarma ,eski nüfus cüzdanlarının yeni kimlik kartı ile değiştirme işlemleri başladı. İstanbul il ilçe nüfus müdürlüklerinde ki yoğunluk nedeni ile yeni kimlik kartı başvuruları ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alınarak yada Alo 199 ekimlik çağrı merkezinden alacakları randevu ile gerçekleştirebilecekler. İstanbul nüfus e kimlik kartı randevu alma ,randevu sorgulama,randevu değiştirme işlemleri internetten online  yapılıyor.İstanbul sınırları içersinde yaşayan vatandaşlar yeni kimlik kartlarını her hangi bir nüfus nüdürlüğünden gerekli belgeler ile başvuruda bulunarak işlemlerini başlatabilir.
Neredeyse tek başına bir ülke nüfusuna sahip İstanbul’da son nüfus verileri ile birlikte nüfusu 14 milyon 377 bin 18  kişiye ulaştı.Bu da demek oluyor ki üç sene içersinde 14 milyon kişi yeni tc kimlik kartı edinecek.. Peki İstanbul ‘da  vatandaşlar yeni tc kimlik kartı başvurusunu nasıl yapacak ,başvuru esnasında hangi belgeleri yanlarında götürecek ? yeni kimlik kartı için kaç para ödeyecek ? sorularınızın cevabını yazımızın tamamını okuyarak öğrenebilirsiniz..istanbul-yeni-kimlik-cipli-kimlik-karti-basvurusu-2016
İstambul Nüfus Müdürlüğü Adres
E-posta adresi : istanbul@nvi.gov.tr
Telefon : 0212 518 20 80 (pbx) 0212 518 05 77 (pbx)
Faks : 0212 518 20 82 ,0212 518 05 77
Adres : İstanbul Valiliği Ek Hizmet Binası 2
Hırka-i Şerif Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:64 Pk:34093
(İl Emniyet Müdürlüğü Yanı)Fatih / İSTANBUL
Basında çıkan haberlerden ve Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamalarda belirtildiği gibi yeni çipli TC kimlik kartı dağıtımı 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başladı.Türkiye genelinde ,diğer İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde de yeni kimlik kartı dağıtımı başlıyor.

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için internet üzerinden ya da Alo199 çağrı merkezinden randevu alındıktan sonra gerekli belgelerle randevu saatinde ilgli nüfus müdürlüğüne gidilir.Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?
Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu için İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderken son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı,memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin yanınızda olması yeterlidir.
On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilir.Başvuran tarafından talep edilmediği sürece onbeş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak, talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.

Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu Esnasında Neler Yapılacak ve TC Kimlik Kartı İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

TC Kimlik kartı başvuru esnasında tecrübeli İlçe Nüfus Müdürlüğü personelimiz gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Başvurunuz esnasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir.
Başvuru formunuzun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak ve imza beyanınız da alınarak başvurunuz tamamlanacaktır.
Bu esnada size teslim edilen PIN* zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.

Başvurularınız alındıktan sonra başvuru değerlendirilerek, herhangi bir sorun bulunmaması durumunda kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo’nun güvenli taşıma hizmetiyle teslim edilecektir.

İSTANBUL NÜFUS YENİ ÇİPLİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURU İŞLEMLERİ” da bir yorum

  1. FAHRİ MUTLU

    20 01 2017 e- kimlik başvurum ne aşamada nereye baş vuru yapacagım

  2. ZEKİ TEKE

    Yeni nüfus cüzdanı için 27.01.2017 tarihinde müracaatımı yaptım ve işlemlerim tamamlandı yeni nüfus cüzdanımın adresime gönderileceğini söylediler ve döndüm geldim aradan 1.5 ay geçmesine rağmen gelen veya giden herhangi birşey yok Alo 199 u arıyorum oradan da bir cevap alamıyorum ne olacak bu işin sonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.