FRANKFURT KONSOLOSLUK NÜFUS RANDEVU ÇİPLİ KİMLİK KARTI İŞLEMLERİ

Tarafından   2018-02-12

Frankfurt Konsolosluk Nüfus Randevu Çipli Kimlik Kartı İşlemleri  başlıklı yazımızın konusu yeni kimlik kartı , kayıp kimlik kartı başvurusu , nüfus cüzdanı değiştirme başvurusu olacak.

Yeni çipli kimlik kartları için Türkiye’de tüm ilçe nüfus müdürlüklerine, randevu alarak ya da randevusuz doğrudan gerekli belgelerle başvuruda bulunulur.  Yurtdışında ise yeni kimlik kartı çıkartmak için başvurular konsolosluklarda hizmet veren Nüfus işlemleri bölümünden yapılır.

Almaya ‘da hizmet veren Frankfurt Başkonsolosluğundan kayıp , yenileme , doğum kaydı nedeniyle yeni kimlik kartı çıkartmak için başvurular e-konsolosluk randevu sistemi üzerinden TC kimlik numarası ile alınan randevu ile şahsen gerçekleştirilir.

Yeni kimlik kartı başvurusu için randevular,  her başvuru sahibi için ayrı ayrı alınması gerekiyor. Bunun dışında randevu tarihinde ilgili konsolosluğa gelindiğinde ayrıca sıra numarası alınması önemli.

NÜFUS ve VATANDAŞLIK işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu alınması gerekmektedir (Randevu sistemi ‘gmx web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘hotmail
yahoo gmail’ uzantılı olması gerekmektedir.).

Konsolosluklarda başvuru esnasında pasaportlarda olduğu gibi 15 yaş üstü şahıslardan parmak izi alınacak .15 yaşından küçük çoçuklar için başvurular anne baba tarafından yapılır.

Başvuru işlemi tamamlanan kimlik kartının basımı Türkiye’de yapılıp posta yolu ile ilgili konsolosluğa gönderilir. Başvuru sahipleri kimlik kartlarının son durumunu ya da teslim edilecek tarihi e-posta  yahut konsolosluk randevu sitemi üzerinden öğrenebilirler.

Yeni kimlik kartlarının teslimi 10 -15 gün arasında yapılır..

Frankfurt Başkonsolosluğu İletişim

Posta adresi
Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main
Deutschland

Telefon:
+49 69 713 773
Başkonsolosluğumuz santraline 09:30-13:30 ve 14:00-16:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. (Detayları Başkonsolosluk sekmesi altında bulabilirsiniz.)

Faks:+49 69 713 77 485
E-posta: konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?
İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

DOĞUM NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?
Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

KAYIP VEYA DEĞİŞTİRME NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?
Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

KİMLİK KARTI BAŞVURUSUNU KİM YAPAR?
On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.

HANGİ BİOMETRİK VERİLER ALINIR?
Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

KİMLİK KARTINDA KULLANILACAK OLAN FOTOĞRAFIN ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?
Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

KİMLİK KARTINDA RENKLİ FOTOKOPİ FOTOĞRAF KULLANILABİLİR Mİ?
Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz.

KİMLİK KARTINDA FOTOĞRAF BULUNDURMA YAŞI KAÇTIR?
On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.