Çocuklar İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   2016-01-30

Çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? 18 yaşından küçük çoçuklar için çipli kimlik kartı nasıl alınır?bebekler için yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır?15 yaşından küçük çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl alınır?çoçukların ve bebekleri kimlik kartı için fotoğraf gerekli mi?Çoçukların hazırlanan kimlik kartı nasıl teslim edilecek? işte ayrıntıları ile e kimlik kartı başvuru işlemleri..

Yeni Kimlik Kartı Randevusu İçin Tıklayınız

Yeni Kimlik Kartı almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere(konsolosluklara) şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.Çipli kimlik kartı çıkartmak için size en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat edebileceğiniz gibi, size en yakın herhangi bir İlçe Nüfus Müdürlüğünden de kimlik kartı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Peki 18 yaşı altındaki çoçuklar ve bebekler için yeni tc kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?
Anne ve babaların yahut kanuni velilerin hangi yaş grubunda olursa olsun çocukları için de kimlik kartı başvurusu yapması gerekmektedir.
On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.
On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınır.
Kimlik Kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Kimlik Kartı Takibi için tıklayınız

18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması halinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtara teslim edilir.

18 Yaşından Büyüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.

Çocuklar İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?” da bir yorum

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   15 yaş altı çoçuklar için fotoğraf Zorunlu değil ama siz isterdeniz fotoğraf ekletebiliyorsunuz

   1. Omer

    Ben bugun gittim nugus memuru 15yas altinda oldugu icin resim yukleyemessiniz dedi ve yuklemedide cocugumun resmini dedim aciklamada anne baba isterse yuklete bilir resmi diyor ama siz yuklemiyorsunuz diyede tartistik birde eger hakliysam gidip sikayet edecem

 1. Enes

  15 yaşındayım kimliğimde fotoğraf yok muhtarlıktan belge almam gerekiyor mu?

 2. Halil İbrahim kaya

  17 yaşındayım acaba veliyle mi gitmem gerek nüfus müdürlüğüne

 3. turgay

  ya artık yenikimligimi gönderin yeteramaya bunebicim iştir secim geldigindemi gödereceksiniz

 4. YARDIIIIIIIIMMMM

  14 yasindayim yeni kimlik kartlari icin ailemle beraber nufus dairesine gitmem gerekiyormu

 5. fatıh

  merhaba bu yenı kımlıkde vızesız yurt dısı yerlere pasaportsuz gıdılıyormus peki benım cocuk 4 aylık foto lazımmı yurtdısına cıkacagımda

 6. FATİH

  ARKADAŞLAR SORDUĞUNUZ BÜTÜN SORULAR…BAŞLIKTA NASIL BAŞVURULUR VE GEREKEN EVRAKLAR ADI ALTINDA VERİLMİŞTİR..

 7. ERCAN DURMAZ

  YURT DISINDA YASIYORUM VE OGLUM ICIN YENI KIMLIK KARTI CIKARMAK ISTIYORUM,OGLUM 3 YASINDA DAHA ONCE NUFUSA KAYITLI DEGIL.2 AY ICINDE TURKIYEDE BULUNACAGIZ ISLEMLERINI ORDA YAPTIRMAM MUMKUNMU YOKSA SADECE KAYDINI KONSOLOSLUKTAMI YAPTIRMAM GEREKIYOR..TESEKURLER

 8. Baran

  E kimlik ben 16 yasindayim ve annem benim kimliğimi cıkartamiyor sadece baba çikartabilir diyolar gittik ohal de var beni çevirip polisler aliyolar babam ruh hastası nr yapacağımız bilmiyoruz yardim edin lütfen..

 9. Eda

  Benin çocuğun 1 yaşında kimliği kayboldu ve başvuru yapınca ne zaman gelir hani çocuk olduğu için erken gelirmi

 10. Lale

  Yeni kimlik cikarticam çocuklara ve kendime. Çocuklar da bizimle gelmek zorunda mi

 11. Şerife

  Kimliği kaybolmuş 15 yaşından küçük çocuklar için hangi belgeler gereklidir

 12. Şerife

  Birde 15 taşın altında çocuğun ablası olarak kimlik çıkarmak için yanında olabiliyor muyuz..? Abla 18 yaşından büyük anne ve baba olmadan

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Hukuki olarak velisi kim ise onun yanında olması gerekiyor.

 13. nuray

  Çocugum 8 yaşında yanımda getirmem gerekir mi acaba başvuru yaparken

 14. kemal yavuz

  9 yasindaki cocuguma kimlik yenilemede fotograf eklemek istiyorum olurmu?

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Çoçuklar için kimlik kartına fotoğraf ekleme yaşı 15 dir.Ancak velisi isterse her yaştaki çoçuklar için TC kimlik kartlarına fotoğraf ekletebilir

 15. Damla

  17 yaşındayım kimlik randevusuna tek gitsem sorun olur mu yanımda veli olmak zorunda mı ?

 16. Derya

  Oğlum 12 yaşında kimliğini kaybetti hangi belgeler gerekli aceba

 17. nur

  17 yasindayim annem yada babam olmadan kimlik cıkarmaya gitsem sorun olurmu

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvurması gerekmektedir.

   1. Ahmet

    17 yaşındayım ayilem köyde tek başıma nasıl kimlik çıkartırırım

 18. Sevgi

  Ben 16 yaşındayım annem ve babam başka bir şehirde.benim ablam yanımda kimlik değiştire bilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.