Cezaevinde ve Askerde Bulunanlar Yeni kimliklerini Nasıl Alacak?

Tarafından   2016-03-12

Cezaevindekiler yeni kimlik kartlarını nasıl alacak? Askerdekiler yeni kimlik kartı başvurusunu nasıl yapacak?
Cihaz, cezaevi, üniversite, askeri birlik gibi toplu bulunulan yerlerde de kullanılabilecek. Ücra köşelerdeki yerleşim birimleri ya da küçük köylerde yaşayan vatandaşların ilçe merkezlerine gelmesinin zorluklarının önüne geçebilmek amacıyla mobil cihazlarla başvurular alınabilecek.Sistemin bileşenlerinden birini de Gezici Kayıt Terminali adı verilen taşınabilir kimlik başvurusu alma cihazı oluşturuyor. Bu cihazla hastalara, yaşlılara, engellilere ya da çeşitli nedenlerle ilçe nüfus müdürlüklerine ulaşamayanlara hizmet verilebilecek.
cezaevindekiler-askerler-ozurluler-için-yeni-kimlik-basvurusu
Nüfus cüzdanları 2016 ile beraber yerini yavaş yavaş çipli kimlik kartlarına bırakacak. Yeni kimliklerle beraber hem görünüş olarak hem de içerik olarak yeni değişikliklerin yapılacağı çipli kimliklerle alakalı yenilikler merak ediliyor. Peki, yeni çipli kimlik kartları ne zaman dağıtılmaya başlanacak? Yeni kimlik kartı ücretleri ne kadar olacak? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Bir kaç aydır gündemde olan yeni çipli kimlik kartlarının ne zaman dağıtılacağı merak edilirken Cuma günü Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yeni kimlik kartlarının dağıtımına 14 Mart tarihinde Kırıkkale’de başlanacağının bilgisini verdi. Öte yandan yeni kimlik kartlarının tek renk ve genellikle turkuvaz ağırlıklı olacağı belirtilirken, yeni kimliklerin 3 sene içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılacağı açıklandı.

YENİ KİMLİK KARTLARI İLE GELECEK YENİLİKLER

Avrupa Birliği’ne uyum ve vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilmek için yeni kimlik kartlarının değişim süreci yakın bir zamanda başlayacak gibi duruyor. 1976 yılından itibaren kullanılan nüfus cüzdanları artık yerini akıllı çipli kimlik kartlarına bırakacak. Peki yeni kimliklerde neler değişecek?

-Yeni kimlikler erkek ve kadın için renk ayrımı olmaksızın tek tip renkte olacak.

-Geçerlilik süresi 10 yıl olacak.

-Kısmen pasaport yerine geçecek.

-Yeni kimliklerde din bilgisi herkeste bulunmayacak, isteğe bağlı olarak kimlik kartının üzerinde bulunan akıllı çipe işlenebilecek.

-Artık ‘nüfus cüzdanı’ değil ‘kimlik kartı’ ibaresi kullanılacak.

-Yeni kimlik kartları 8 farklı güvenlik yöntemi ile sahtecilikten korunacak. Damar ve parmak izi, avuç içi gibi kişiye özel yöntemler kullanılacak.

-Çipli kimlik kartı üzerinde ad, soyad, anne-baba adı, doğum yeri, cinsiyet gibi özel bilgilerin yanı sıra geçerlilik tarihi de bulunacak.

-Şimdiki nüfus cüzdanlarının arka bölümünde yer alan bilgiler yeni kimlik kartının üzerinde bulunan çipe aktarılacak.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NE KADAR?

İlk dağıtılmaya başlandığı andan belirlenen tarihe kadar yeni kimlikler için ‘değerli kağıt bedeli’ adı altında 8 TL gibi bir ödeme yapılacak.

Sonrasında değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartları içinse 30 TL ödenecek.

YENİ KİMLİK KARTLARI İLE E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ YAPILABİLECEK

T.C Kimlik Kartı, yakin gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanı yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. Böylelikle artık Türkiye’de yaşayan kişiler T.C. Kimlik Kartı ile de e-Devlet kapısı sistemine giriş yapabilecekler. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKIS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak İzi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.