2017 Ygs Sınavı İçin Yeni Kimlik Kartı Almak Zorunlu Mu?

Tarafından   2017-01-16

2017 YGS sınavına girerken kimlik ya da nüfus cüzdanı göstermek zorunlu.Adaylarınen çok merak ettiği konulardan biriside nüfus cüzdanı değiştirmek şart mı? 2017 YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartızorun lu mu?Bir çok öğrenci ve veli internet üzerinden yeni kimlik kartı randevu alma telaşına girdi.

2017 Ygs Sınavı İçin Yeni Kimlik Kartı Zorunlu mu ? 2017 YGS sınav tarihine sayılı günler kala çok merak edilen sorulardan biri? 2017 YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartı Şart mı?

Bir çok öğrenci ve veli internet üzerinden randevu alma telaşına girdi. Özellikle sosyal medyada yeni kimliklerin zorunlu olduğu yönünde bir bilgi dolaşıp duruyor.

Adayların büyük bir çoğunluğu bu sorunun yanıtını arıyor. Bu konuda sizi bilgilendirmek için kısaca yapmanız gerekenleri anlatalım:

Öncelikle YGS sınavına girecek adayların 15. yaşını doldurduktan sonra resimli nüfus cüzdanlarını yasalar gereği değiştirmiş olmaları gerekiyor. Eğer 15 yaşından sonra resimli kimlik kartı almışsanız sizin için herhangi bir sorun yok.

15. Yaşında alınmış resimli kimlik kartı ile sınava girebilirsiniz.!

Eğer kimlik kartında bir şekilde sorun oluştuysa, sınava girebileceğiniz tek alternatif kimlik olarak sadece kullanım süresi geçerli olan ve Biyometrik resim bulunan PASAPORT kullanılabilir. Çipli olmak zorunda değil.

YENİ KİMLİK KARTI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Adayların Sınava Girebilmeleri İçin Kimlik Kartında olması Gerekenler

Adayların sınava girebilmeleri için 2017-YGS Sınava Giriş Belgesi’nden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe/mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Soğuk damga olması, Güncel bir fotoğrafının ve TC kimlik numarasının bulunması Zorunlu!

Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Adayların nüfus cüzdanında soğuk damga olması, güncel bir fotoğrafının ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen kimliklerde sınav sırasında görevlilerin dikkat ettiği 2 önemli nokta var. Birincisi kimlikte soğuk damga var mı,ikincisi ise kimlikte yer alan fotoğrafın adaya benzeyip benzemediğidir. Eğer fotoğrafınız eskiye aitse veya bu konuda içiniz rahat değilse mutlaka değiştirmenizi öneririz. Ayrıca kimliğiniz eskimiş ya da üzerindeki kaplaması kalkmış durumdaysa değiştirmeniz şart. Kimlik değiştirmek de oldukça kolay. Nüfus dairelerine 2 fotoğrafla gittiğinizde eğer sıra da yoksa işleminiz en fazla 5 dakika sürer.

Özellikle İstanbul’da olanlar için Özel Uyarı!

Yeni Kimlik almak isteyen üniversite adayları gerek 199 Nolu telefondan gerekse internet üzerinde yeni kimlik randevusu almak bugünlerde hiçte kolay değil.

İstanbul’da Randevusuz İşlem Yok!

Zira 30 günlük randevular dolmuş durumda. İSTANBUL’a özel olarakta Nüfus Müdürlükleri randevusuz işlem yapmıyor.

Randevusuz işlem yapmaları için ya Kayıp, Yada yeni doğan bebek olmak gerekiyor ki ikincisi size uymuyor.

Tekrar Etmekte Fayda VAR! 2017 YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartı Şart mı?

YGS ‘e girecek öğrenciler yeni kimlik kartı başvurusunda bulunabilecekleri gibi mevcut nüfus cüzdanlarıyla da (15. yaşından sonra alınmış resimli) sınav başvurusu yapabilir ve YGS sınav salonuna giriş yapabilirler.

Yeni Kimlik Başvuruları 02.01.2017 Tarihi itibariyle Başladı. Yoğunluk büyük illerde ciddi sıkıntı. Yeni TC Kimliklerin önümüzdeki 3 Yıl içinde tamamen değiştirilmesi planlanıyor.

Bu yıl YGS sınavına girecek öğrencilerden yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacaklar, başvurularını sınavdan en az 1 ay önce yapmaları gerekiyor.

Normalde Yeni kimlik başvuruları nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak ya da randevu almadan doğrudan yapılabiliyor ANCAK BU İSTANBUL için GEÇERLİ DEĞİL. En azından pratikte öyle.

Başvuru işlemleri 10 -15 dakika gibi sürede tamamlanıp elektronik ortamda merkezi kimlik basım merkezine gönderiliyor. Buradaki yoğunluğa göre kimlikler hazırlandıktan sonra yoğunluğa göre on ila on beş gün içerisinde başvuru esnasında verilen adrese PTT kargo ile gönderiliyor.

Bir Önemli Ayrıntıda şu;

Yeni Kimlik Kartına Başvurduğunuzda Kimlik Kartı Geri Alınmıyor.

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunan şahısların nüfus cüzdanları geri alınmıyor.Yani yeni kimlik kartları teslim edilinceye kadar kullanılabiliyor.

Yeni kimlik kartı teslim edilen başvuru sahibinin nüfus cüzdanı geri alınmıyor, nüfus müdürlüğünce sistemden iptal ediliyor.

Nasıl Başvuru Yapabileceğiniz ile ilgili tüm detaylar Aşağıdaki linkte;

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? SSS Yanıtları!

YENİ ÇİPLİ KİMLİK KARDI BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Vatandaşlar, online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları “ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” adresinde öğrenebilecek. Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.

İNTERNETTEN RANDEVU ALINABİLİYOR

Kimlik kartı başvuruları, “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları “Gezici Kayıt Terminalleri” ile alınacak. Bu işlemlerin sonunda, başvuru sahibine, başvuru sırasında verdiği bilgiler bilgisayar ekranında gösterilecek. Kimlik bilgilerinde bir yanlışlık olmaması halinde başvuru alma işlemi tamamlanacak ve “başvuru belgesi”nin dökümü iki kopya alınarak, bir kopyası başvuran kişiye verilecek.

Kimlik kartının teslimi için başvuruda bulunan kişiye sistemde yer alan adres bilgisi kontrol ettirilecek. Vatandaşlar kartın farklı bir adrese teslim edilmesini istiyorsa teslim yeri değiştirilebilecek. Ayrıca kişinin kartını posta ile teslim alamaması durumunda teslim edilmesini istediği bir ilçe nüfus müdürlüğünü de başvuru sırasında belirtmesi istenecek. Başvuru sahibi ayrıca kimlik kartını kendisi dışında teslim alabilecek kişiyi de yazılı muvafakatı ile belirleyebilecek.

2017 Ygs Sınavı İçin Yeni Kimlik Kartı Almak Zorunlu Mu?” da bir yorum

 1. mehmet

  15 yasından önce ki fotografım var ve randevu alamıyorum istanbulda nolcak şimdi

 2. Murat

  Ygs başvurusunda nüfus cüzdanı seçeneğini işaretledim, sınava kimlik kartı ile gitsem problem olur mu ?

 3. Ece

  15 yaşından küçüğüm fotoğrafta sadece eski kimlikle fotoğraf değiştirme gibi bi imkan var mı

 4. Osman

  40 gun oldu hala kimlik kartindan haber yok ve hala basvuru alinmistir diyor ygs ye girecem girmesem hic sorun degil 2 ay sonra gelsin 3 ay sonra hata bidahaki seneye gelsin ama sinavim var insallah gelir

 5. Şenay

  Saçmalık resmen bu kadar da uzatilmaz ki 40 gündür gelmedi YGS ye giricem hala gelmedi

 6. ahmet

  nüfus cüzdanımda hasar yok yeni gibi duruyor ama en son 2015 de fotoğrafı değiştirmiştim 2 yıl önceki fotoğrafım var nüfus cüzdanında sıkıntı olur mu ?

 7. eyup

  basvurali bira ayi gecti aradim 199 u daha basilmamis dendi iki kere yol parasi verdim kaymakamliga git gel vakit o kadar degersizmi?

 8. hakan

  merhabalar bu soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim, doğum tarihim 3 haziran 1998, 15 yaşındayken kimliğime resim çekilip koydum. veriliş nedeni : yenileme / veriliş tarihi 06.06.2013 yani 15 yaşındayken oluyor. Eski kimliğim ve 15 yaşındayken çekildiğim resim var. Ama etrafımdakiler sıkıntı olabilir diyor, fotoğrafımın 15 yaşındayken çekildiğinin bir kanıtı var mı benim şimdi? Yenileme tarihi 2013 haziran diyor ve tam 15 yaşımdayken, ama ya başka bir şey için yeniledin derlerse fotoğrafın daha eski derlerse falan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.