Yurtdışı Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvurusu

Tarafından   2016-03-13

Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları yeni kimlik kartı başvurusunu nereye yapacak? Yurtdışında yeni tc kimlik kartı nasıl alınır? Yurtdışındaki gurbetciler çipli kimlik kartı değiştirme işlemlerini nereden yapacak? Yurtdışından yeni tc kimlik kartı başvuru için hangi belgeler gerekli?Yurtdisi-yeni-cipli-tc-kimlik-basvurusu

Yeni kimliklerin yurtiçinde dağıtılması nüfus müdürlüklerince başlandı. Yurtdışında ise yeni kimlik kartı ,konsolosluklardan alınacak randevu ile pasaport başvurusunda olduğu gibi şahsen gerekli belgelerin ibraz edilmediyle gerçekleştirilecek. Başvuru işlemlerinin ardından yoğunluğa göre 15-20 gün içersinde hazirlanan kimlik kartı ilgili konsoloslukdan alınabilecek.

TCKK’nın elektronik ve görsel olarak bir çok güvenlik unsurunu barındırdığına dikkati çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“TÜBİTAK tarafından geliştirilen kriptolarla korunan TCKK’nın içerdiği bilgilere art niyetli ulaşılmasının önüne geçilmiş, böylelikle taklit edilmesi ve kopyalanması imkansız hale getirilmiştir. TCKK, yeni dünyanın gelişmelerine paralel olarak hayatımıza teknolojik gelişmelere uygun ve güvenli kimlik doğrulama alanında sayısız fayda sağlamakla birlikte, aynı zamanda yeni kullanım alanlarına açık bir mimaride tasarlanmış olup temaslı ve temassız çipe sahiptir. Vatandaşlarımızın kimlik ve biyometrik verileri yüksek güvenlikle muhafaza edilmektedir. Uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin kullanıldığı kimlik kartı, bu özelliğiyle milli bir güvenliği de beraberinde getirmektedir. Kimlik bilgilerimizin hem ulusal hem de uluslararası seviyede güvenliğini sağlamak amacına hizmet eden milli işletim sistemi, uluslararası tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.”

Açıklamada, kimlik kartını almak için yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapılmasının gerektiği kaydedildi.

Başvuru için yerleşim yeri adresinin veya nüfusa kayıtlı olan yerin Kırıkkale ili veya ilçeleri olması gerektiği anlatılan açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

“Kimlik kartı başvuruları internetten ya da çağrı merkezinden randevu alınarak yapılabileceği gibi randevusuz da ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilecektir.Randevu almak için ekimIikrandevu.nvi.gov.tr adresine başvurabilir ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alınabilir. Başvuru için nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve 15 yaşından büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenecektir.Kimlik kartı bedeli, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 liradır. Kimlik kartı hazırlanarak, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese PTT kargo ile teslim edilecektir.Başvurunuz sırasında kapalı bir zarf içerisinde verilen kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak olan PIN şifrenizi, güvenliğiniz açısından kimlik kartınızı teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklan kullanarak değiştirebilecektir.İlk olarak yerleşim yeri veya nüfus kaydı Kırıkkale ve ilçelerinde olanlar başvurabilecektir

Yurtdışı Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvurusu” da bir yorum

 1. selcuk

  Merhaba ben selçuk avusturya da yasiyorum lutfen soylermisiniz nezamandagitilacak yeni kimlikkartlarimiz

 2. Okan

  Ben dün gittim viyana konsolosluguna suan daha kimlik basvurusuna baslamamislar.

 3. Kadir Mickaël

  Fransada ne zaman dagitilmaya basliyor.konsolosluga gittimi,kimsenin birseyden haberi yok herkes bir Aleem.

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Konsololsuklarda yeni kimlik kartı dağıtımı Türkiye’de yaşanan yoğunluk nedeniyle biraz daha geç dağıtılacak

 4. orhan

  cipli kimlik aydinlatma web sayfalarinda konsolosluklardan muraacat edilebilecegi yaziyor buna istinaden randevu alip konsolosluga gittim aldgim cevap sok ve dalga gecer gibi henuz cipli kimlik basvurusu alamiyoruz . kacinci yuzyilda yasiyoruz bu ulkenin prosoduru vatandasa iskence etmek den ne zaman azad edecek bu teknoloji caginda insanlar internetden butun islemlerini yaparken biz hala konsolosluga surunerek dahi isimizi goremiyoruz yeni turkiye bu agir buroksinin yeri olmamali insanlarin kaybedecek vakitleri artik yok ve beklentileri devletinden caga ayak uydurmalari .
  saygilar iyi calismalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.