Yeni TC Kimlik Kartı Randevu (https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al)

Tarafından   2016-01-29

tc-kimlik-kartiYeni TC Kimlik Kartı Randevu Alma Sorgulama, e kimlik kartı randevu alma,akıllı kimlik kartı randevu alma,çipli kimlik kartı randevu alma ya da almış olduğunuz randevuları değiştirme,iptal etme işlemleri için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine başvurabilir veya Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.Yeni TC kimlik kartı başvurusu için doğrudan İlçe Nüfus Müdürlüğüne gidebileceği gibi,zaman kaybının önüne geçmek amacıyla yukarıda adresini vermiş olduğumuz merkezi kimlik randevu alma sisteminden ya da kimlik çağrı merkezi alo 199 ‘dan randevu alarak da gidebilirsiniz. İşlem yoğunluğu fazla olmayan İlçe Nüfus Müdürlüklerinde randevusuz başvuru yapılmaktadır. yeni-kimlik-karti-randevu-alma-tc-kmlik-karti-akilli-kimlik-karti-randevu-cipli-kimlik-karti randevu-alma

Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?
Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu için İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderken son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı,memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin yanınızda olması yeterlidir.
On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilir.Başvuran tarafından talep edilmediği sürece onbeş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak, talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.

Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu Esnasında Neler Yapılacak ve TC Kimlik Kartı İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

TC Kimlik kartı başvuru esnasında tecrübeli İlçe Nüfus Müdürlüğü personelimiz gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Başvurunuz esnasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir.
Başvuru formunuzun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak ve imza beyanınız da alınarak başvurunuz tamamlanacaktır.
Bu esnada size teslim edilen PIN* zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.

PIN*: PIN kodunuz size başvuru esnasında kapalı bir zarf içinde teslim edilecektir.
PIN ile doğrulama bir çok kimlik doğrulama teknolojisini barındıran kimlik kartınızın kimlik doğrulama metodlarından biridir. Kamuoyunda orta seviye güvenlik gerektiren uygulamalarda PIN ile doğrulama metodu kullanmak isteyen kurum ve kuruluşların uygulamalarında kullanılacaktır.

Toplam 6 sayısal veriden oluşan PIN kodunuzu unutmamanız, zaman zaman İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Kiosklar vasıtasıyla değiştirmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.

TC Kimlik Kartı Başvurusu esnasında size teslim edilen PIN zarfının açılmamış olduğunu lütfen kontrol ediniz. Açılmış, yırtılmış yada başka herhangi bir şekilde şüphe uyandıran bir PIN zarfı teslim edildiğinde lütfen görevliği uyarınız ve PIN zarfınızın değiştirilmesini talep ediniz.

Kimliği Kanıtlayacak Belge İbraz Edemeyen Erginlere Kimlik Kartı Nasıl Düzenlenir?

alo-199-kimlik-karti-randevu-almaOn sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememeleri durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.

Hazırlanan TC Kimlik Kartı Nasıl Teslim Edilecek?

Başvurularınız alındıktan sonra başvuru değerlendirilerek, herhangi bir sorun bulunmaması durumunda kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo’nun güvenli taşıma hizmetiyle teslim edilecektir.
Başvurunuzun durumunu ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz esnasında talep etmiş iseniz mail ve SMS yoluyla da kimlik kartınızın durumu hakkında bilgi ulaştırılacaktır.

Çocuklar İçin TC Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapabilirim?
Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklarınız için de kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınır.

Engelli Vatandaşlarımız için

İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkânı bulunmayan vatandaşlarımızın başvuruları kendi adreslerinde alınacaktır. Bunun için alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak randevunuzu alabilirsiniz.Başvurunuz üzerine size bildirilen zaman dilimi içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlilerimiz adresinize gelerek başvurunuzu alacaktır. Fotoğraf çektirme imkânı olmayan vatandaşlarımızın fotoğrafları, başvuru için gelen görevlimiz tarafından çekilecektir.

Yeni TC Kimlik Kartı Randevu (https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al)” da bir yorum

 1. yusuf

  merhaba ben batmanda yaşıyorum bu çipli kimlikler ne zamna dağıtılacak bilgisi olan varmı

  1. Recep

   01.01.2017 tarihinden itibaren bütün illerde dağıtılmaya başlanacak.

 2. memet hanifi eryer

  Çok gereksiz bir sistem eski kimlikten hiçbir farkı yok ama bir kaç seneye ancak bankalarla anlassa belki ozelik taşır.

  1. hikmet

   Çok gereksiz bir sistem mi ? Henüz denenmemiş bir sistem için nasıl karar verdin çok gereksiz bir sistem diye, bu sistemi diğer gelişmiş ülkeler yıllardır kullanıyorlar bu yeni sistemi uygulayan ülkeler hiç bir şey bilmiyor ama sen ve senin gibiler hemen karar veriyorsunuz gereksiz sistem diye biraz gerçekçi olun .

 3. Seval ulas

  İki ay oldu kimlik hala gelmedi YGS yaklaştı çocuk panik içinde ne yapmamız gerekli

 4. Özcan

  Yeni kimlik başvurusunu yapali 50 gün oldu hala gelmedi ne aşamada olduğunu ogremiyoruz nasıl öğreneceğiz

 5. saadettin yeşiltepe

  Kimlikleri gecikenler önce kadın ve çocukların sonra erkeklerin kimlikleri geliyor. Metak etmeyin.
  Yeni kimlikler geliyor da eski kimlikleri ne yapacağımızı soracağımız bir yer yok.

 6. REŞAT ÖZÇAM

  Bayraklı-izmir nüfus müdürlüğüne başvuralı dört ay oldu.henüz yeni kimliğim gelmedi,nedenini bilmemekteyim.yanıtlarınızı beklerim
  sevgi ve saygılarımla

 7. ŞİNASİ

  Yeni kimlik kartımı aldım ancak PIN ve PUK no larının üstünü açarken holgramlı kağıt parçalandı ve yazları okunmaz hale geldi. Yeni bir Şifre nasıl ve nereden alınacak.SAYGILARIMLA .Emekli Nüfus Müdürü.

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Müdürüm yeni şifreyi size en yakın Nüfus Müdürlüğünden edinebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.