Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?Nasıl Randevu Alınır?

Tarafından   2016-11-29

Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu nasıl yapılır? TC kimlik kartı nasıl alınır? yeni kimlik kartı randevusu nasıl alınır? Nüfus cüzdanları yeni çipli kimlik kartı ile değiştirilmeye başlandı..Vatandaşlar yeni kimlik kartı başvurusunu üç türlü yapabilir.İşte yeni kimlik kartı başvuru yerleri ve başvuru yöntemlerinin adım adım resimli anlatımı..

Yeni kimlik kartı dağıtımı bir çok ilimizde devam ederken 2017 yılı Ocak ayı itibaren Türkiye genelinde tüm illerde ve yurtdışında dağıtılmaya başlıyor.Tüm ülke genelinde 5 yıl gibi bir süre zarfında tüm nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı ile değiştirilecek.

Vatandaşlar yeni TC kimlik kartlarını yurt içinde nüfus müdürlüklerinden ,yurt dışında ise konsolosluklardan çıkartabilecek.Fakat yeni TC kimlik kartları öğle nüfus cüzdanları gibi aynı günde verilmiyor.Pasaportlarda olduğu gibi basımı ve dağıtımı tek merkezden yapıldığı için önce vatandaşlar başvuruda bulunarak gerekli belge ve parmak izi verme işlemlerini tamamlayacaklar..

Yeni kimlik kartı çıkartmak için nufus müdürlüklerine üç  türlü başvuruda bulunulabiliyor.Vatandaşlar isterse ALO 199 kimlik randevu hattına arayarak ,çağrı merkezi çalışamlarından telefonda istedikleri nüfus müdürlüğü için kimlik başvuru randevusu alabilecekler.

Diğer bir yöntemse internetten merkezi randevu sistemi  ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yine istedikleri nüfus müdürlüğünden online ekimlik randevusu alarak başvurda bulunabilirler.

Bunların dışında, randevu almadan, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra istendiğiniz nüfus müdürlüğünden yeni kimlik kartı için başvuruda blunabilirsiniz.Yalnızrandevu almadan direk yapılan başvurularda dezavantaj uzun süre sıra beklemek zorunda kalınabiliyor olması.

Bizim tavsiyemiz ,nüfus yoğunluğu bakımından kalabalık olan il ve ilçelerde ALO 199 ya  da ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alınarak başvuruda bulunmak olacak.

Gelelim asıl konuya yani ; yeni TC kimlik kartı almak için nasıl başvuru yapılır? Randevu sisteminden nasıl online randevu alınır?

TC Kimlik Kartı Başvuru Randevusu Almak için Tıklayınız..

1) Yukarıdaki linki tıkladığınızda TC Kimlik Kartı randevu alma sistemine yönlendirileceksiniz.Açılan sayfada, başvuru sahibi kimlik bilgileri ve kimin adına başvuruda bulunduğunuz soruluyor.Buradaki şıklardan  size uygun olanı seçip sonraki adım butonuna tıklıyoruz.yeni-tc-kimlik-basvurusu-nasil-yapilir2) Bu sayfada ise başvuruda bulunan şahsın kimlik bilgisi kontrolü yapılıyor.Doğum tarihi ve Nüfus cüzdanı bilgileri doğru olarak girilir.tc-kimlik-karti-randevu-alma-kimlik-dogrulama

3)Bu sayfada ise, başvuru sahibinin güvenliği açısından ikinci bir güvenlik sorusu yöneltilir.Cevap doğru ise diğer sayfaya geçilir.tc-kimlik-karti-randevu-alma-kimlik-dogrulama

4)Yeni sayfada TC kimlik kartı başvurusu yapılacak İl ve İlçe nüfus müdürlükleri seçilir.Sonraki adıma geçilir.e-kimlik-karti-randevu-il-ilce-secimi5) Yeni açılan sayfada ,başvuru için istenen randevu tarihinin seçilmesi istenecektir.Size uygun tarihi secerek sonraki adıma geçiniz. tc-kimlik-karti-randevu-alma-tarihi-secimi6)Açılan yeni sayfada randevu için istenilen saat aralığının seçşlmesi istenecektir .Uygun saat aralıklarından müsait ve size uygun olanı seçip sonraki adıma geçelim.tc-kimlik-karti-randevu-saati-secimi7) Bu sayfada ise basımı tamamlanan kartın teslim bilgileri (adres ve teslim edilecek kişi bilgileri) ile ilgili alanlar doldurulacaktc-kimlik-karti-randevu-kart-teslim-adresi-secme8)Ve son olarak yeni açılan sayfada sizden randevu bilgilerinizin kontrolü istenecek.Bilgiler doğru ise işlemi tamamla  butonunu basıp randevumuzu almış oluyoruz.tc-kimlik-karti-randevu-alma-ozeti9) Son açılan sayfada ise almış olduğunuz randevu bilgileri yer alacaktır.Bunun yanında randevuya giderken yapmanız gereken işlemler ve gerekli belgeler hakkında kısa bir hatırlarma notu göreceksiniz.tc-kimlik-karti-randevu-alma-bilgileri

İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde başvuru öncesinde sıra numarası alacaksınız. Sıramatik randevu durumunu kontrol edecek, randevulu iseniz o saat dilimi içinde öncelikli başvuru hakkına sahip olacaksınız.

Kimlik kartında 15 yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

İlk defa TC kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Sıramatik randevu saatinden önce veya sonra randevulu başvuru sırası vermeyeceği için tercih ettiğiniz zaman aralığı içinde İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde bulunmanız gerekmektedir.

İlçe Nüfus Müdürlüklerinde oluşan teknik aksaklıklar gibi herhangi bir sebeple randevu iptali veya randevunun ertelenmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa hatırlatma seçeneklerinde belirttiğiniz e-posta adresiniz ve/veya cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

T.C. Kimlik Kartı başvurusu için, mevcut T.C. Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanı ile son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafı yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

T.C. Kimlik Kartı bedeli müracaat sırasında tahsil edilecektir.

T.C. Kimlik Kartı başvurusu sonrasında kart durumunuzu portal üzerinden takip edebilirsiniz.

İşleminiz Başarıyla Tamamlandı.

Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?Nasıl Randevu Alınır?” da bir yorum

 1. Osman Kemal Kadiroğlu

  İyi günler ve yeni yıl,

  Sitenize girmek sorun, site içinde dolaşmak neredeyse olanaksız. Randevu almak için gerekli yeri tıkladıktan sonra çok uzun süre bekleniyor. Eğer ilgili sayfa gelirse bu kez T.C. numarası ve ad girildikten sonra boş bir ekrana bakmaktan insan sıkılıyor. 199 numaralı telefonu ne zaman arasam tuhaf bir sesle karşılaşıyorum. Sanırım siteniz ve Alo 199 çalışmıyor, ilgilenip düzeltilirse mutlu olurum.

  Saygılarımla

 2. yunus altan

  sinir ölçüm merkezi mi derın dondurucu burdan daha sıcak donuyor ilerleme sağlanmıyor aynı zamanda alo 199 da sorun nasıl randevu alacağız..!

 3. Yaşar SAĞIR

  Merhaba ÜLKE olarak başımız sağolsun yeni doğan veya 0 3-4 yaşlardanda aynı ücretmi alınacak biz 65 yaş üstü vatandaşlardan ücret alınacakmı

 4. VELİ

  SİTENİZDEN ALLAH RAZI OLSUN RANDEVUMU ALDIM KİMLİK BAŞVURUMU YAPTIM KİM DÜŞÜNDÜYSE KİM YAPTIYSA BU SİTEYİ ELLERİNE SAĞLIK…

 5. DİLEK

  MERHABA,
  RANDEVU İÇİN BÜTÜN BİLGİLERİ TAMAMLIYORUM, EN SON İŞLEME YANİ RANDEVUYU TAMAMLA BUTONUNU TIKLADIĞIM DA İSE, BAŞKA BİR TARİH SEÇİN BİLDİRİMİ GELİYOR, ALO 199 HATTINA HİÇ ULAŞILAMIYOR… LÜTFEN SORUN NE İSE GİDERİLSİN!!!

 6. mustafa

  Bunların bu işi becereceği yok.BOŞUNA Bizi masrafa soktular 15 güne teslim olur dediler olmadı hayırlısı

  1. Ahmet

   aceleye gerek yok, ben 2020′ ye kadar bekleyeceğim, ondan sonra zaten sıra filan olmaz gider 10 dakikada alırsın

 7. kadir

  selam inanilmaz derece site ağir işliyor buna bir cözüm bulsaniz guzel olurdu malesef işlemi yapamadik yeni doğmuş bebeğimiz icin kimlik almak istedik olmuyor acilmadi giti sayfa

 8. Mehmet ÜNLÜ

  Randevu almak için bilgilerimi giriyorum devam et dediğimde güvenlik sorusunu cevaplamadınız diyor.Güvenlik sorusu nerede bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.