Çipli Yeni kimlik kartları ne zaman verilecek?

Tarafından   2013-11-07

Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılacak? – (İç İşleri Bakanı Açıkladı) Yeni Ehliyet ve Kimlik kartları ne zaman değiştirilecek? Yeni kimlikler ne zaman kullanıma girecek? Yeni kimlikler ne zaman kullanıma girecek?İçişleri Bakanı Muammer Güler, uluslararası standartlara uygun ve üzerinde çip bulunan yeni kimliklerin yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara ulaştırılacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, uluslararası standartlara uygun çipli ve gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartlarının yılbaşından itibaren dağıtılmaya başlanacağını belirtti. Kimlikte dönüşümün tamamlanması ise üç yıl sürecek. Bakan Güler, yeni sürücü belgelerinin de Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü’nde bir baskı merkezinden basılarak, adresleregönderileceğini ifade etti. Güler, “Kimlik kartlarının üçte biri 2014’te, kalanı da 2015 ve 2016’da dağıtılacak. Her yıl 25-30 milyon yeni kimlik üretilmesi ve vatandaşlara ulaştırılması planlanıyor” dedi. Yeni sürücü belgelerinin aynı zamanda barkod niteliği taşıyacağını de belirten Güler, pasaport verme işleminin Emniyet Müdürlüğü’nden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devrinin de 2014’de gerçekleşeceğini vurguladı.
Türkiye’deki bütün vatandaşların kimliklerini 2016 yılına kadar değiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Güler, “2014’ten itibaren başlayacak, 3’te biri 2014, 3’te biri 2015 ve 2016 olmak üzere her yıl 25-30 milyon aralığında, yeni ürettiğimiz nüfus cüzdanlarını dağıtmış olacağız” dedi.

Yeni kimliklerin uluslararası standartlara uygun, çipli ve akıllı olduğunu belirten Güler, yeni kimliklerle beraber vatandaşların resmi işlemlerde büyük rahatlama yaşayacağını belirtti.

Yeni sistem sürücü belgeleri ise Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bu iş için kurulan baskı merkezinde basılacak ve sürücülerin adreslerine gönderilecek. Yeni sürücü belgelerinde ise çip yerine barkod bulunacak ve ağırlık, şekil, renk ve güvenlik açısından AB standartlarına uyumlu olacak.

Emniyet kendi alanı içine çekilsin gayreti içindeyiz”

Güler, uzun süredir bürokrasideki iş ve işlemlerin azaltılması ve bununla ilgili mevzuatın düzeltilmesi çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Pasaport verme işleminin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini, bununla ilgili tesislerin hazırlandığını ifade eden Bakan Güler, “Önümüzdeki günlerde yapacağımız bir idari düzenlemeyle pasaportların verilmesini de Nufüs ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne vermiş olacağız. 2014’te başlayabileceğimizi umuyorum” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yükünü bu şekilde azaltmayı amaçladıklarını belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Trafikle ilgili bazı belgeleri de azaltıyoruz. Trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi, 2’li işlemleri tek belgeye indirme durumu var. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yabancılarla ilgili bütün işlemleri artık Emniyet’ten alıyor. Emniyet’te yürütülen sendikalarla, siyasi partilerle ilgili iş ve işlemleri de Emniyet’in üzerinden alarak valiliklere aktarıyoruz. RTÜK’le ilgili birtakım yayınların izlenmesiyle ilgili faaliyetler var, onları da bırakıyoruz. Artık her şey, kendi ihtisas kuruluşları içerisinde değerlendirilsin, Emniyet kendi görev alanı içerisine çekilsin gayreti içerisindeyiz.”

Koruma memurluğu

Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memurluğu” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı. Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plana çıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, “Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var” diye konuştu.

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014’ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.