Yeni Kimlik Kartı Nasıl Kullanılacak?Nasıl Saklanacak?

Tarafından   2016-02-28

Kimlik Kartımı Kullanırken ve Taşırken Nelere Dikkat Edilmeli?Yeni TC kimlik kartları nasıl muhafaza edilecek? çipli kimlik kartları bozulur mu? çipli kimlik kartı ile sorun yaşadığımda ne yapmalıyım?
Çipli kimlik kartları bir çok yeniliği ve özelliği birlikte getiriyor.Artık yeni kimlik kartları ile bir çok işlem eloktronik ortamda yapılabilecek .Yeni kimlik kartlarında bulunan çipler sayesinde kart sahiplerine ait bilgiler kart içinde depolanacak ve gerekli olduğunda kart sahine verilen pin kodu ile işlem sırasında doğrulama yapılacak.Hal böyle olunca çipli kimlik kartlarının taşıması ve saklanması konusunda da dikkatli davranılmalı. Yetkililerin yaptığı açıklmalar doğrultusunda .çipli kimlik kartlarının nasıl taşınacağı ve korunacağı konusunda kart sahiplerini bilgilendirme gereğini duyduk.
Yeni çipli kimlik kartlarınızı aşırı sıcak ve soğuktan korumanız gerekiyor.Kartınızı nemli ve ıslak ortamlardan uzak tutmalısınız.Kartın üzerinde bulunan yongasına basınç uygulamayınız ve üzerini çizmeyiniz.Kartınızı kesinlikle katlamayınız ve darbelerden koruyunuz.Kartınızı temizlerken hiçbir kimyasal madde kullanmayınız. cipli-yeni-kimlik-karti

Eğer kart kullanımı esnasında her hangi bir sorun yaşarsanız Çağrı merkezi Alo199 hattından size yardımcı olacaklardır. Kartınızda fizikî problem olması durumunda İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kimlik kartınızın değiştirilmesini talep ediniz.

Yeni kimlik kartlarının özellikleri;İleri teknolojiTCKK, yeni dünyanın gelişmelerine paralel olarak hayatımıza teknolojik gelişmelere uygun ve güvenli kimlik doğrulama alanında sayısız fayda sağlamakla birlikte, aynı zamanda yeni kullanım alanlarına açık bir mimaride tasarlanmış olup temaslı ve temassız yongaya (çip) sahiptir. Vatandaşlarımızın kimlik ve biyometrik verileri yüksek güvenlikle muhafaza edilmektedir.

Yerli İşletim Sistemi …Uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin kullanıldığı kimlik kartı, bu özelliğiyle milli bir güvenliği de beraberinde getirmektedir.

Kimlik Bilgilerimizin hem ulusal hem de uluslararası seviyede güvenliğini sağlamak amacına hizmet eden milli işletim sistemi, uluslararası tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.

Yüksek Güvenlik Özellikleri,,TCKK elektronik ve görsel olarak bir çok güvenlik unsurunu barındırmaktadır.

Tüm iletişim altyapısı Tübitak UEKAE tarafından geliştirilen kriptolarla korunan TCKK’nın içerdiği bilgilere art niyetli ulaşılmasının önüne geçilmiştir.

Taklit edilmesi ve kopyalanması imkânsız hale getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.