Yeni Kimlik Kartı Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Tarafından   2016-03-15

Yeni kimlik kartı başvuruları başladı.Peki yeni tc kimlik kartı başvurusu için vatandaşlardan hangi belgeler isteniyor? Çipli kimlik kartı başvurusu için hangi evraklar gerekli? ayrıntıları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.Bir çok işlemi tek bir kimlikle yapabilmeniz için yeni kimlik kartı edinmeniz şart.yeni-kimlik-karti-basvurusu-icin-gerekli-belgeler-nelerYapılan yasal değişikliklerle birlikta yeni çipli TC kimlik kartlarının nüfus müdürlüklerince dağıtımına geçildi.Yeni kimlik kartları yurtiçinde nüfus müdürlükleri yurtdışında ise konsoloslıuklar aracılığıyla vatandaşlara dağıtılacak.Türkiye genelinde binlerce nüfus müdürlüğü yeni tc kimlik kartlarının dağıtılmasında sorun yaşanmaması ,vatandaşların kimlik başvuru işlemleri sırasında sorunlarla karşılaşmaması için yeniden düzenlendi.
Yeni TC kimlik kartı başvurusu için vatandaşlar Alo199 çağrı merkezinden ya da ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresinden randevu alabilecekleri gibi randevusuz olarak da başvuruda bulunabilecekler.Nüfus bakımından yoğun olan yerleşim yerilerinde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlar yeni kimlik başvurularını randevu ile ,diğer yerlerde ise randevusuz gerçekleştirebilecekler.

Peki yeni tc kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlardan hangi belgeler isteniyor? Çipli kimlik kartı başvurusu için gangi evraklar gerekli?

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacak vatandaşlar için yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere başvuru yapılabilecek..Kanuni süresi içerisinde yapılan doğum bildirimleri hariç her kimlik kartı için 15 lira tahsil edilecek.

Nüfus müdürlüklerinde başvuru işlemi yapmak için ;
Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
Başvuruda bulunan şahsın kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin bulundurulması yeterli olacak.
15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekiyor. Başvuran tarafından talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında bulunabilecek.

Başvuru sırasında kişinin fotoğrafı taranacak, biyometrik verileri (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak. Çocuklardan ise biyometrik veri alınmayacak. İşlemlerin sonunda “pin” zarfıyla 6 haneli şifre verilecek. Pin kodu, kimlik kartı kişiye teslim edilinceye kadar aktive olmayacak.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?” da bir yorum

 1. aynur

  merhaba tamam ıyı bende cok sevındım ama bı şey acıklanmasını ısterım deyelım ben yabancıyım 3 yıldı tc kımlık almak ısterım bunun ıcın banada yenı tc kımlık mı verılecek yoksa eskı tc kımlık verılecek. kımlık kac ayda gelır yabancılar ıcın bas vuru yapıldıgında

 2. fkjhgkj

  iyi günler ben şimdi 17 yaşındayım kimlik başvurusu yaptım ama aklıma takılan şey şu şimdi annem gidicek benim kimliğim için benimde gitmem şart mı

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   Evet . Yeni kimlik kartı başvurusu şahsen yapılır

 3. Ferhat

  Yeni kimlik için istenilen biometrik fotoğraf larin gözlüklü olmasının sıkıntısı varmı acaba lütfen bu konuda bilgilendirirmisiniz

  1. CAN BERK

   Eğer benim gibi numaralı gözlük kullanıyorsanız hayır. Gözlükle beraber çekilmelisiniz zaten

 4. bora

  Merhaba yeni kimlik kartı için biometrik resimin ölçüleri nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.