YENİ KİMLİK KARTI ALMA ,ÇIKARTMA İŞLEMLERİ

Tarafından   2016-01-09

yeni tc kimlik kartı,tc kimlik kartı dağıtımı,tc kimlik kartı başvuru,tc kimlik kartı kaybolursa,tc kimlik kartı yapma,tc kimlik kartı başvurusu,tc kimlik kartı randevu,tc kimlik kartı sorgulama,yeni kimlik başvurusu, yeni kimlik kartı, yeni kimlik kartları, yeni kimlik özellikleri, yeni kimlik randevu, yeni kimlikler, yeni tc kimlik işlemleri başladı..
tc-kimlik-randevu-sorgulama
2016 yılında başlayacak olan yeni TC kimlik kartı dağıtma işlemleri 2019 sonuna kadar tamamlanacak..Buna göre, Maliye Bakanlığı, nüfus cüzdanlarını, bakanlıkça tespit edilen şekil, ebat ve örneğine uygun olarak bastıracak. Nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığı’na gönderilecek.Doğum bildirimleri kanuni sürede yapılırsa, nüfus cüzdanlarından değerli kağıt bedeli alınmayacak.Nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılacak.
Evlendiğini süresi içinde bildirmeyenlere 80 TL para cezası verilecek. Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezası 480 TL’den 80 TL’ye, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL’den 500 TL’ye indiriyor.
Tasarıyla, diğer kanunlarda yer alan nüfus cüzdanı ve hüviyet cüzdanı gibi ibarelere yapılan atıfların tamamı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına yapılmış sayılacak.
Kayıp kimlik kartı için 50 TL ödenecek
Tasarı, Değerli Kağıtlar Kanunu’nda da değişiklik yapıyor. Buna göre, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15’er TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 50 TL ödenecek. 31 Aralık 2016 tarihine kadar verilen nüfus cüzdanlarından 8 TL kağıt bedeli alınacak.

Elektronik İmza Kanunu’nda yapılan değişiklikte de elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri yer alıyor.Mevcut nüfus cüzdanları yerine kullanılmak üzere tasarlanmış T.C. Kimlik Kartı üzerinde,T.C. Kimlik Kartı,Seyahat Belgesi uygulamaları bulunacak.Akıllı Kimlik Kartları vize uygulaması olmayan ülkelerde Pasaport yerine kullanılabilecek.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ’Akıllı Kimlik Kartı’ olarak da isimlendirilen yeni nüfus cüzdanları, sağlayacağı kolaylıklarla adından çokça söz ettirecek.Yeni nüfus cüzdanlarının dağıtıma başlanmasıyla birlikte, 1976 yılından beri hayatımızda olan mavi ve pembe nüfus cüzdanları da geçerliliğini yitirecek.

Yeni T.C Kimlik Kartı Türkiye, 1976 yılından bu yana kullandığı pembe ve mavi nüfus cüzdanlarına veda ediyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak.

Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.yeni-kimlik-karti-cikartma-alma

Yeni nüfus cüzdanları şu özelliklere haiz olacak;

* Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

* Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

* Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.

* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

İleriki süreçte kişinin, ev ve iş adresleri, iletişim bilgileri, sürücü ehliyet bilgilerinin de yüklenmesi hedeflenen yeni kimlik kartları ile ilgili özel hayatın ihlal edilebileceği gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu.

YENİ KİMLİK KARTI ALMA ,ÇIKARTMA İŞLEMLERİ” da bir yorum

  1. Keramettin Güler

    Merhabalar efendim..Ben Kandıra nüfusuna kayıtlıyım.İşim gereği yalova da bulunuyorum.Ylova nüfus idaresinden kimliğimi alabilirmiyim..Başvurumu oraya
    yapsam nolur
    Saygılarımla

  2. Keramettin Güler

    Kandıra nüfusuna kayıtlıyım.Yalova ya başvursam kimlik alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.