Yeni Kimlik Kartı 2016

Tarafından   2016-01-21

yeni kimlik kartı  pasaport gibi randevu ile alınacak..Meclis’te 16 Ocak’ta kabul edilen maddelerin yasalaşmasıyla Türk vatandaşları için yeni kimlik dönemi başlıyor. 1976’dan bu yana taşınan nüfus cüzdanları tarih olacak ve yerine “akıllı” kimlik kartları gelecek.

İşte yeni kimliklerin tüm özellikleri:yeni-kimlik-karti-2016

PASAPORT ÖZELLİĞİ

Yeni kimliklerin üzerinde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak. Böylece kartların pasaport özelliği de olacak. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

Ebadı küçüleceği için cüzdan içinde kolayca taşınabilecek yeni kimlikler, e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak kullanılabilecek. Böylece vatandaşlar kurumlara gitmeden kamu hizmeti alabilecek.

CİNSİYET RENGİ KALKIYOR

Erkeklere mavi, kadınlara pembe kimlik uygulaması kalkacak, erkek ve kadınlar için tek renk kimlik kartı verilecek. Yeni kimlikler seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Bu kimlikler bilgi sızdırmaya karşı güvenlik sağlayacak.

GÜVENLİK

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi kullanılacak yeni kimlikler, taklit ve tahrif edilemeyecek. Yeni kartlar, başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

KARTLARI NASIL ALABİLİRİZ?

3 yıl içinde tüm vatandaşlara verilmiş olması hedeflenen kimlikler 10 yıl geçerli olacak.

Yeni kimlik kartlarının sorunsuz basılıp dağıtılması amacıyla vatandaşlar randevu verilerek kart düzenleme merkezine davet edilecek. Vatandaşlar, davet edildikleri gün ve saatte davette belirtilen kimlik kartı düzenleme merkezine 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile müracaat edecek. Kartlar vatandaşlara PIN ve PUK şifreleriyle teslim edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.