Yatalak,Ağır Hastalar Zihisel Özürlüler için Yeni Kimlik Kartı başvuru işlemleri

Tarafından   2017-10-26

Yatalak,Ağır Hastalar Zihisel Özürlüler i için yeni kimlik kartı başvuru işlemleri yazımızın konusu 2018 ‘de özürlü ya da ağır hastaların kimlik kartı alma işlemi olacak. Yatalak annem için nasıl yeni kimlik kartı başvurusu yapacağım? Felçli babam yeni kimlik kartını nereden alacak? Zihinsel özürlü ve engellilerin nüfus cüzdanını değiştirme yeni Kimlik kartı almaları için yapacakları işlemler yazımızın devamında .

Engelli Vatandaşlar çipli kimlik kartı başvurusunu nasıl yapacak? Zihinsel Engelliler nasıl kimlik kartı çıkartacak? Engelliler için TC kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?

Bilindiği gibi yeni kimlik kartı başvurusu 15 yaş ve üzerindekiler için nüfus müdürlüğüne gelerek şahsen yapılması zorunlu.Yalnız yatalak ve ağır hasta olan kişiler bu kural dışında tutuluyor.Ayrıca engelli vatandaşlar yeni kimlik kartı başvurusu için Nüfus Müdürlüklerine gittiklerinde kendilerine kolaylık sağlanıyor.

Nüfus cüzdanını yeni kimlik kartları ile değiştirmek için engellilere kimlikleri gösterdikleri takdirde sıra almalarında öncelik tanınıyor. Şahsen başvuramayan engelliler için ise Alo 199 çağrı merkezini arayarak başvuruda bulunulur.

Engelliler bulundukları Nüfus Müdürlüklerine giderek engelli kimlik kartlarını gösterdikleri taktirde sıra almalarında kendilerine öncelik gösteriliyor.

Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayan engelli ve ağır hasta vatandaşların başvuruları kendi adreslerinde alınacaktır. Bunun için engelli ve hasta vatandaşlar yahut yakınları tarafından ALO 199 numaralı çağrı merkezimizi aranarak yeni kimlik kartı başvuru randevusu alabilir. Engelli vatandaşların başvurusu üzerine kendilerine bildirilen zaman dilimi içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlileri adreslerine gelerek kimlik kartı başvurularını alacaktır. Fotoğraf çektirme imkanı olmayan engelli vatandaşların fotoğrafları, başvuru için gelen görevliler tarafından çekilecektir.

Başvuru işlemi tamamlanan kimlik kartları, hazırlandığında başvuru esnasında vermiş oldukları adresine PTT tarafından teslim edilmektedir

Yatalak ve ağır hasta olanlar nasıl kimlik kartı alır?

Nüfus müdürlüklerine gelemeyecekleri bildirilen kişilerin (yatalak, ağır hasta) kimlik kartı başvuruları iş hacmi ve personel durumu göz önüne alınarak mülki idari amirin onayıyla Gezici Kayıt Terminali kullanılarak alınabilir.

Kısıtlı erginlerin kimlik kartı kime teslim edilir?

Ayırt etme gücüne sahip on beş yaşını tamamlamış ancak 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 407’nci maddesinde belirtilen bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olan kısıtlı erginlerin kimlik kartı başvurularında fotoğrafları, biyometrik verileri ve imzaları alınmakla birlikte kimlik kartları vasilerine teslim edilir.
Anılan Kanunun 406’ncı maddesinde belirtilen savurganlık alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşam tarzı, kötü yönetim üzerine kısıtlananların fotoğrafları, biyometrik verileri ve imzaları alınarak kimlik kartı veli, vasi veya kayyıma teslim edilir.

Akıl rahatsızlığı olanların kimlik kartı kime teslim edilir?

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 405’inci  maddesinde belirtilen,  akıl hastalığı veya akıl zayıflığı nedeniyle kısıtlananlardan imza ve biyometrik veri alınmaz. Kimlik kartı vasiye teslim edilir.

Yeni kimliklerin basımı 10-15 gün içersinde tamamlanıp başvuru esnasında belirtilen adrese PTT posta tarafından teslim edilir. Teslim süresi yoğunluğa göre uzayabiliyor..

Yeni Kimlik Kartı için Buradan Randevu Alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.