TC Kimlik No İle Alt-Üst Soy Ağacı Nasıl Öğrenilir?

Tarafından   2018-02-09

TC Kimlik No İle Alt-Üst Soy Ağacı Nasıl Öğrenilir? Alt -Üst Soy Sorgulaması internetten nasıl yapılır? Soy ağacı nedir? Soy ağacı nasıl öğrenilir nereden sorgulanır ? soruları yazımızın konusunu oluşturuyor.

Tüm insanlık boyunca soy kavramı hep merak edilen bir konu olmuştur .İnsanlar hep soyunun kime dayandığı , nereden geldiğini , atalarının kim olduğunu merak etmişler bu konularda geniş çaplı araştırmalar yapma gereksimi duymuşlardır. Soy ağacını  sorgulamanın  , geçmişinin kimlere dayandığını öğrenmenin değişik yöntemleri var.  Tabi bu yöntemleri aktarmadan önce soy ağacı nedir tanımını yaparak konuya giriş yapalım.

Soy ağacı ne denek?

Toplumun en küçük yapısını oluşturan ailelerin birleşmesiyle birlikte büyük topluluklar oluşur. İşte Soy ağacı bu birlşmeler sonucu oluşan toplumun birimi olan ailenin veya sülalenin bütün mensuplarını önceki yıllardan günümüze, başlangıçtan itibaren belirli bir hiyerarşik düzen içerisinde sıralanması ile oluşan sıralam anlamına gelmektedir.

Soyun sözlük anlamı; Bir atadan gelen kimselerin topluluğu olup , Ağaçsa; Gövdesi odun ya da kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki manasına gelmektedir. İşte sürekli duyduğumuz Soy Ağacı kelimesi bu iki kelimenin bir araya gelerek meydana getiriyor. .

Soy Ağacı yada Aile Ağacı burada soyut olarak kullanılmış olup ; Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan en baştan en sona kadar kişileri gösteren bir çizelgedir.

Bu sıralama oluşturulurken en baştan en yeniye doğru hiyerarşik bir sistem kullanılır. Soy ağacının en tepesinde yani ağacın kökünde bilinen en eski aile veya sülale üyesi bulunur. Bu sıralama kökden gövde ve dallara doğru günümüze kadar getirilir. Böylece bir soy ağacı elde edilir. Soy ağacı, şecere ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Soy ağacı nasıl sorgulanır?

Soy ağacı sorgulaması iki türlü yapılır . Bunlar DNA testi ya da nüfus kütük yani kayıt bilgileri ile yapılır. Uluslar arası hizmet veren labatuarlardan 100- 150 Euro ödeme yapılarak DNA karşılaştırması ile soyunuzun atalarınızın nereden geldiği hangi toplumlarla akrabalığınızın olduğu size yüzdelik olarak raporda belirtilir.

MyHeritage , LivingDNA bu araştırmaları yapan internetten ulaşabileceğiniz şirketler.

 

Bunun dışında soy ağacı sorgulaması nüfus bilgileri kayıtlarına göre yapılır. Atalarınızın kim olduğu nüfus kayıtlarının tutulmaya başladığı yıldan itibaren sırayla görebilirsiniz.Önceki yıllarda Nüfüs müdürlüklerine yapılan başvuru ile çıkartılan soy ağacı kaydı e-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numarası bilgileri girilerek öğrenebilirsiniz.


E-DEVLET SOY AĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Soy ağacı sorgulama işlemi artık e-devlet uygulamasıile internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

e-Devlet’in yeni hizmeti soy sorgulamanın haberlerinin hızla yayılmasının ardından yüzbinlerce kişi soy sorgulama işlemi için e-devlete giriş yaptı.

Sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek önce T.C kimlik numaranızı sonra da e-Devlet şifresiyle giriş yapıyorsunuz. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesi giriş yapıyoruz, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama linkine tıklayarak soy bilgilerinizi anında görüntüleyebilirsiniz.

Sorgulama Yapmak İçin Lütfen Tıklayınız!!

TC Kimlik No İle Alt-Üst Soy Ağacı Nasıl Öğrenilir?” da bir yorum

  1. Kenan

    Alt üst soy bilgisi olusturmak istedim ama “Belgeniz olusturulamamaktadir, en yakin nüfus müdürlügüne müracaat ediniz” uyarisi aliyorum. Soy bilgime nasil bakabilirim?

    1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

      Bazen e-devlet üzerindeki yoğunluk nedeniyle işleme cevap verilemeiyor. Gece yarısından sonra sisteme girişler azalınca tekrar denemekte fayda var. Bunun dışında size en yakın nüfus müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.