TC Kimlik Kartı Çıkartma İşlemleri Nasıl İşliyor?

Tarafından   2014-10-30

yeni-tc-kimlik-karti-cikartma-islemleriVatandaşların yeni kimlik kartlarına sahip olabilmeleri için yapacağı işlemleri sırasıyla anlatmaya çalıştık. Yeni TC Kimlik Kartı çıkartma işlemi nasıl yapılır?yeni kimlik kartına sahip olmak için ne yapmanız gerekiyor?çipli kimlik nasıl çıkartılacak? sorularının cevabı prosodurde her hangi bir değişikliye gidilmezse aşağıdaki şekilde olacaktır..
1.Adım …Mevcut Kimliğin İspatı
Yani yeni TC Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişinin halen mevcut kimliğinin ispat edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, kişinin kimlik ispatında ”T.C. Nüfus Cüzdanı” veya yasal olarak geçerli sureti ya da eşdeğeri olarak kabul edilen yasal bir başka kimlik (pasaport,ehliyet) kullanılacaktır. Başvuranın kimlik ispatı için sunduğu kimlik belgelerinin geçerliliği öncelikle gözle muayene edilerek kontrol edilecektir. Sunulan belgenin içeriği, kimlik yönetim uygulamaları tarafından elektronik olarak MERNIS üzerinden kontrol edilecektir.
2.Adım Akıllı …Kimlik Kartı Başvuru Belgelerinin Saklanması
Akıllı Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişinin kimlik ispatı için sunduğu kimlik belgelerinin kopyaları elektronik olarak alınarak kimlik yönetim sistemi uygulamasında merkezi olarak saklanır.
3.Adım ..Vesikalık Fotoğrafın Taranması
Akıllı Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişiden vesikalık fotoğrafı talep edilir. Bu fotoğraf tarayıcıdan geçirilerek belirlenen büyüklükte ve kalitede elektronik olarak saklanır ve kartın önyüzüne basılmak amacı ile kullanılır.
4.Adım ..Biyometrik Veri (Parmak izi) Alınması
T.C.Akıllı Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişinin biyometrik verisi (parmak izi ve parmak damar resmi) alınarak, kartın içerisinde yer alacak şekilde şablon parmak izi ve damar izi üretilir. Üretilen şablonlar yonga üzerine güvenli bir şekilde yazılacaktır, merkezi bir yerde saklanmaz.
5.Adım ..Akıllı Kimlik Bilgilerinin İmzalanması
Akıllı Kimlik Kartı verilerini kaydeden kurum tarafından inkar edilmesini önlemek için T.C. Kimlik Kartlarında saklanan nüfus,kimlik verilerini kaydeden kurum yetkilis tarafından yasal elektronik sayısal imza kartı ile imzalanır.
6.Adım ..Akıllı Kimlik Kartının Kişiselleştirilmesi
Akıllı Kimlik Kartı sahibinin nüfus bilgileri ve fotoğrafı kartın yüzeyine basılır. Bu bilgilerin tamamı ile kişinin biyometrik verileri yongaya güvenli bir şekilde yazılır. Böylelikle T.C.Kimlik Kartı kişiselleştirilmiş olur.
7.Adım ..Akıllı Kimlik Kartının Başvuran Kişiye Teslim Edilmesi
Akıllı Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır ? Kimlik Kartı Başvuru
T.C. Kimlik Kartını almak için başvuran kişinin adına düzenlenen T.C. Kimlik Kartı kurum yetkilisi tarafından Kimlik Kartı Talep Formu’nun başvuran kişi tarafından imzalanması sonucunda şifre zarfı ile birlikte teslim edilir.

TC Kimlik Kartı Çıkartma İşlemleri Nasıl İşliyor?” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.