Referandumda Yeni Kimlik Kartı Şartı Var MI?

Tarafından   2017-02-27

Yeni kimlik kartı başvurusu yaptığı halde kimlik kartları henüz gelmeyen vatandaşlar referandumda oy kullanabilecek mi? Kimlik kartı olmayanlar referandumda nasıl oy kullanacak ?Yüksek Seçim Kurulu Referandum’da geçerli Kimlik Kartları ile ilgili duyuru yayınmladı..

Yeni Kimlik Kartı Referandumda Şart mı? Çipli Kimlik Kartı Olmayanlar referandumda OY Kullanabilecek mi?

YSK, çipli kimlik kartı olmayan seçmenlerin, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında oy kullanamayacağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesinde yer verilen açıklamada, son günlerde kamuoyunda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (çipli kimlik kartı) olmayan seçmenlerin oy kullanamayacağı yönünde “haberlerin dolaştığı” ifade edildi.

Bu haberlerin asılsız olduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Anayasa değişikliklerinin halkoylamasında seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabilirler.”

Yeni Kimlik Kartı Referandumda Şart mı? YSK’dan Yapılan Açıklama!

Son günlerde kamuoyunda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (Çipli Kimlik Kartı) olmayan seçmenlerin oy kullanamayacağı yönünde haberler dolaşmaktadır. Bu haberler asılsız olup seçmenler, Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasında; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Referandumda Hangi Belgelerle OY Kullanılabilecek?

Anayasa değişikliği oylamasında;

Anayasa Değişikliklerinin Halk oylamasında; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan;

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı,
Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı,
Resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı,
Pasaport,
Evlenme cüzdanı,
Askerlik belgesi,
Sürücü belgesi,
Hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı,
Avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.