Nüfus Cüzdanı İbaresi TC KİMLİK KARTI olarak değişiyor

Tarafından   2016-06-30

Yeni kimlik kartlarında neler değişiyor? yeni kimlik kartının özellikleri neler,yeni çipli kimliklerde hangi bilgiler yeralıyor? İşte ayrıntılar..
yeni-cipli-tc-kimlik-karti
Hükümet, müftülere evlendirme yetkisi veren düzenlemede nüfus ve vatandaşlık işleriyle ilgili de önemli değişiklikler yapıyor. Bunlardan biri de 3 isim düzenlemesi. Çoğu nüfus cüzdanına kısaltma ile giren bu isimler artık açık yazılacak. 3 ismi bulunan bir vatandaşın kimliğinde, bu 3 isim de açık olarak yer alacak

TBMM’ye sunulması beklenen yasa tasarısı ile getirilmesi planlanan düzenlemeler şöyle:

KİMLİK KARTI: Nüfus cüzdanı ibareleri “kimlik kartı” şeklinde değiştirilecek.

HASTANEDE BİLDİRİM: Doğum bildirimi doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşuna da yapılabilecek. Bildirim zamanında yapılırsa değerli kâğıt bedeli ödenmeyecek.

ÖLÜLERE TESPİT: Merkezi Veri Tabanı’nda yer alan bilgilere göre uzun süre işlem görmeyen ve yaşı itibarıyla ölü olması muhtemel kişilerin kayıtları kapatılacak.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ: Soyadı Kanunu’na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan ad ve soyadları; mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulu kararıyla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek.

İKAMETGÂH: Vatandaş kendisi ve çocukları için nüfus kayıt örneğini, ikametgâh belgelerini fiziki veya elektronik ortamda isteyen kuruma verebilecek. Muhtara gitmeye gerek olmayacak.

YABANCIYA KİMLİK: Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancılar, kimlik numarası verilerek “yabancılar” kütüğüne kaydedilecek. İkamet izni aranmaksızın kimlik numarası vermeye ise İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.

Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlanan TCKK ve vatandaşlarımıza ulaştırılması için gereken sistemler Türk Mühendislerimiz tarafından geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra sistem güvenliği TÜBİTAK marifeti ile yapılandırılmıştır.

b. Tasarım

Taşıma kolaylığı açısından kredi kartı büyüklüğünde ve uluslararası normlarda tasarlanan TCKK, yüksek dayanıma sahip ve uzun süreli kullanıma uygun malzemeden üretilmiştir.

Ülkemizin önde gelen grafik tasarımcılarının çalışmaları ve Merkez Bankası Banknot Matbaası’nın katkılarıyla tasarlanan kimlik kartı görsellerimiz, ülkemizin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren unsurlarla harmanlayan bir anlayışla seçilmiştir.

Selçuklu çizgilerinden, Osmanlı motiflerine ve Cumhuriyetimizin modern çizgilerine sahip çıkılarak oluşturulan grafikler, banknot basımında kullanılan tekniklerle birleştirilerek kimlik kartına uygulanmıştır.

Uluslararası kamuoyunda ülkemizin kabul görmüş rengi olarak Turkuaz rengi tercih edilmiştir. Aynı zamanda cinsiyet ayrımına yer vermeden tüm kadın ve erkek vatandaşlarımız için aynı renk ve tasarım benimsenmiştir.

TC Kimlik Kartı Özellikleri

İleri teknoloji

TCKK, yeni dünyanın gelişmelerine paralel olarak hayatımıza teknolojik gelişmelere uygun ve güvenli kimlik doğrulama alanında sayısız fayda sağlamakla birlikte, aynı zamanda yeni kullanım alanlarına açık bir mimaride tasarlanmış olup temaslı ve temassız yongaya (çip) sahiptir. Vatandaşlarımızın kimlik ve biyometrik verileri yüksek güvenlikle muhafaza edilmektedir.

Yerli İşletim Sistemi

Uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin kullanıldığı kimlik kartı, bu özelliğiyle milli bir güvenliği de beraberinde getirmektedir.

Kimlik Bilgilerimizin hem ulusal hem de uluslararası seviyede güvenliğini sağlamak amacına hizmet eden milli işletim sistemi, uluslararası tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.

Yüksek Güvenlik Özellikleri

TCKK elektronik ve görsel olarak bir çok güvenlik unsurunu barındırmaktadır.

Tüm iletişim altyapısı Tübitak UEKAE tarafından geliştirilen kriptolarla korunan TCKK’nın içerdiği bilgilere art niyetli ulaşılmasının önüne geçilmiştir.

Taklit edilmesi ve kopyalanması imkânsız hale getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.