Kioskla Yeni Kimlik Kartı pin şifre alma ,doğrulama,sıfırlama işlemleri

Tarafından   2016-03-12

Kiosk nedir? yeni kimlik şifre doğrulama alma işlemleri nasıl yapılır? çipli kimlik kartı şifresi unutulursa ne olacak? yeni kimliklerin şifresi nasıl değiştirilir? Yeni TC kimlik kartları banka kredi kartlarında olduğu gibi
Yeni kimlik kartlarının dağıtımına yönelik çalışmalar kapsamında ilçe nüfus müdürlüklerine şifre ve doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilebileceği kiosklar konuldu. yeni-kimlik-karti-sifre-pin-islemleri

Kiosklardan vatandaşlar kendilerine başvuru sırasında verilen pinler ile işlem yapabilecek. Dileyenler buradan pin ve puk bilgilerini değiştirebilecek.Kiosklar pin numarasını unutanlara da hizmet verecek. Pin numarasını unutanlar biyometrik verileriyle doğrulama yaparak yeni pin numarası belirleyebilecek.

PIN Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?
PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmeniz işlem güvenliğiniz açısında yararlı olacaktır. İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz.PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.
PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.Kiosklarda şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.

TCKK’nın elektronik ve görsel olarak bir çok güvenlik unsurunu barındırıyor.TÜBİTAK tarafından geliştirilen kriptolarla korunan TCKK’nın içerdiği bilgilere art niyetli ulaşılmasının önüne geçilmiş, böylelikle taklit edilmesi ve kopyalanması imkansız hale getirilmiştir. TCKK, yeni dünyanın gelişmelerine paralel olarak hayatımıza teknolojik gelişmelere uygun ve güvenli kimlik doğrulama alanında sayısız fayda sağlamakla birlikte, aynı zamanda yeni kullanım alanlarına açık bir mimaride tasarlanmış olup temaslı ve temassız çipe sahiptir. Vatandaşlarımızın kimlik ve biyometrik verileri yüksek güvenlikle muhafaza edilmektedir. Uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin kullanıldığı kimlik kartı, bu özelliğiyle milli bir güvenliği de beraberinde getirmektedir. Kimlik bilgilerimizin hem ulusal hem de uluslararası seviyede güvenliğini sağlamak amacına hizmet eden milli işletim sistemi, uluslararası tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.

Başvuru Esnasında Neler Yapacağım ve İşlemler Ne Kadar Sürüyor?

Başvuru esnasında tecrübeli İlçe Nüfus Müdürlüğü personelimiz gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Başvurunuz esnasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir.

Başvuru formunuzun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak ve imza beyanınız da alınarak başvurunuz tamamlanacaktır.

Bu esnada size teslim edilen PIN* zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.
PIN kodunuz size başvuru esnasında kapalı bir zarf içinde teslim edilecektir.

PIN ile doğrulama bir çok kimlik doğrulama teknolojisini barındıran kimlik kartınızın kimlik doğrulama metodlarından biridir. Kamuoyunda orta seviye güvenlik gerektiren uygulamalarda PIN ile doğrulama metodu kullanmak isteyen kurum ve kuruluşların uygulamalarında kullanılacaktır.

Toplam 6 sayısal veriden oluşan PIN kodunuzu unutmamanız, zaman zaman İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Kiosklar vasıtasıyla değiştirmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.

Başvurunuz esnasında size teslim edilen PIN zarfının açılmamış olduğunu lütfen kontrol ediniz. Açılmış, yırtılmış yada başka herhangi bir şekilde şüphe uyandıran bir PIN zarfı teslim edildiğinde lütfen görevliği uyarınız ve PIN zarfınızın değiştirilmesini talep ediniz.

Kioskla Yeni Kimlik Kartı pin şifre alma ,doğrulama,sıfırlama işlemleri” da bir yorum

 1. Emine Oruç

  Bana verilen pin şifre kağıdını kaybettim . Henüz kimliğim elime ulaşmadı acaba yeniden pin şifre kağıdı alabilir miyim ?

   1. MURAT SİVRİ

    yeni kimliklerdeki mevcut pin kodunu değiştirmek şartmı???

 2. Fatmanur

  Kimliğimi elime aldım. Şuanda şifre değiştirmem yahut onaylatmak gerekiyor mu?

 3. murat

  ailemden beş kişiye kimlik başvurusunda bulundum ve kimlik için verilen şifre zarflarının tamamını açıp şifrelerimizi kaydetmek istedik ama ne mümkünse şifrelerin hepi üzerindeki koruma bandına yapışmış ve hiç bir şey okunmuyor ve okunmadığı gibi yırtmadan açman dahi mümkün değil

  1. Iskender

   Selam arkadasim pin in uzerindeki yani noylonu uzerindeki folyoyu biçakla kaziyirsun pin aciga cikiyor. Korkma zarar veremiyorsun bicakla rahatlikla kaziya biliyorsun. Saygilar.

 4. duygu

  Bende aynı sorunla karşılaştım bant yapısmış şekilde açılmıyor napicam

 5. Hakan

  Aman gözünüzü seveyim sakın o zarftaki yeri kopartmaya çalışmayın şifrenin olduğu yeri parayla kazıyın ben yırttım şimdi ne yapıcağımı bilmiyorum

 6. behzat

  Nası yırttınız zarar verdiniz madeni para ile hafifçe yavaş yavaş kazıdın mı gayet normal çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir