Karabük Nüfus Yeni Çipli TC Kimlik Kartı Çıkarma Başvurusu

Tarafından   2016-03-13

Karabük Nüfus Müdürlüğü yeni kimlik kartı çıkartma başvuru işlemleri ve çipli kimlik başvuru randevusu alma.Karabük İlçe Nüfus Müdürlüğü TC kimlik kartı başvuru takibi,Karabük nüfus yeni çipli kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler?Karabük nüfus kimlik kartı randevu alma,sorgulama,randevu değiştirme işlemleri.Karabük nüfus müdürlüğü ptt kargo yeni kimlik kartı teslim takibi nasıl yapılır ,Karabük Nüfus yeni çipli kimlik kartı şifre yenileme ,pin kodu sıfırlama işlemleri nasıl yapılacak? yazımızın devamında..karabuk-nufus-yeni-cipli-tc-kimlik-karti-basvurusu

Halen kullanımda olan pembe ve mavi nüfus cüzdanlarının yerine gececek olan 10 yıl geçerli yeni kimlik kartlarının dağıtımı başladı.Kimlik kartı başvuruları internetten ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresindne ya da ALO 199 çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilecektir. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları Gezici Kayıt Terminalleri ile alınacaktır. Başvurusu alınan vatandaşların kimlik kartları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde kişiselleştirildikten sonra Posta ile vatandaşın belirttiği adrese teslim edilecektir. Bu süre içerisinde vatandaşlar kimlik kartının hangi aşamada olduğunu internet üzerinden, çağrı merkezinden, SMS yada e-posta ile bilgilendirme yapılarak takip edebilecektir.

TC Kimlik Kartı Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Kimlik Kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

TC KİMLİK KARTI İŞLEMLERİ KARABÜK İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Adres Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı No: 5 KARABÜK
Telefon 0-370-415 22 08 0-370-412 74 05
Faks 0-370-412 44 04
İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ
İlçe Adres Telefon Faks
MERKEZ 0-370-415 22 08 0-370-415 22 08
EFLANİ Candaroğulları Mah. Hükümet Cad. Hükümet Konağı Kat:3 EFLANİ 0-370-461 21 34 0-370-461 21 34
ESKİPAZAR Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. Hükümet Konağı No: 27 ESKİPAZAR 0-370-818 11 29 0-370-818 11 29
OVACIK Merkez Mah. Atatürk Cad. Hükümet Konağı No:12 Kat:3 OVACIK 0-370-877 12 28 0-370-877 12 28
SAFRANBOLU Yeni Mah. Prof. Metin SÖZEN Cad. No: 2 SAFRANBOLU 0-370-712 12 12 0-370-712 12 12
YENİCE Merkez Mah. Bülent Ecevit Cad. No: 1/1 Hükümet Konağı YENİCE 0-370-766 12 94 0-370-766 12 94

Yeni TC Kimlik Başvurusu İçin gerekli Belgeler Neler?
Kimlik Kartı başvurusu için İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderken son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin yanınızda olması yeterlidir.
On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilir.Başvuran tarafından talep edilmediği sürece onbeş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak, talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.

Başvuru Esnasında Kimliğini Kanıtlayacak Belge İbraz Edemeyen Erginlere Kimlik Kartı Nasıl Düzenlenir?
On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememeleri durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.

Çocuklar İçin Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapabilirim?
Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklarınız için de kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.
On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınır.
Engelli Vatandaşlar için TC kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?
İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkânı bulunmayan vatandaşlarımızın başvuruları kendi adreslerinde alınacaktır. Bunun için alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak randevunuzu alabilirsiniz.
Başvurunuz üzerine size bildirilen zaman dilimi içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlilerimiz adresinize gelerek başvurunuzu alacaktır. Fotoğraf çektirme imkânı olmayan vatandaşlarımızın fotoğrafları, başvuru için gelen görevlimiz tarafından çekilecektir.

TC Kimlik Kartı Başvurusu Esnasında Neler Yapacağım ve İşlemler Ne Kadar Sürüyor?
Başvuru esnasında tecrübeli İlçe Nüfus Müdürlüğü personelimiz gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Başvurunuz esnasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir.Başvuru formunuzun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak ve imza beyanınız da alınarak başvurunuz tamamlanacaktır.

Bu esnada size teslim edilen PIN* zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.
PIN*:PIN kodunuz size başvuru esnasında kapalı bir zarf içinde teslim edilecektir.
PIN ile doğrulama bir çok kimlik doğrulama teknolojisini barındıran kimlik kartınızın kimlik doğrulama metodlarından biridir. Kamuoyunda orta seviye güvenlik gerektiren uygulamalarda PIN ile doğrulama metodu kullanmak isteyen kurum ve kuruluşların uygulamalarında kullanılacaktır.Toplam 6 sayısal veriden oluşan PIN kodunuzu unutmamanız, zaman zaman İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Kiosklar vasıtasıyla değiştirmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.Başvurunuz esnasında size teslim edilen PIN zarfının açılmamış olduğunu lütfen kontrol ediniz. Açılmış, yırtılmış yada başka herhangi bir şekilde şüphe uyandıran bir PIN zarfı teslim edildiğinde lütfen görevliği uyarınız ve PIN zarfınızın değiştirilmesini talep ediniz.

Basımı Tamamlana Kimlik Kartı Nasıl Teslim Edilecek?
Başvurularınız alındıktan sonra başvuru değerlendirilerek, herhangi bir sorun bulunmaması durumunda kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo’nun güvenli taşıma hizmetiyle teslim edilecektir.

Karabük Nüfus Yeni Çipli TC Kimlik Kartı Çıkarma Başvurusu” da bir yorum

  1. Namık Demir

    20 Ocak 2017 saat 11:30 Yeni kimlik kartı işlemlerimiz yapıldı oğlumun kimliği geldi teslim aldım benim ve eşimin yeni kimliğinden hala bir haber yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.