Hamburg Başkonsolosluğu Kimlik Kartı Çıkartmak için Nüfus Randevu

Tarafından   2018-03-07

Hamburg Başkonsolosluğu Kimlik Kartı Çıkartmak için Nüfus Randevu

Almanya Hamburg Türk Konsolosluğundan mevcut kimliklerin (eski tip nüfus cüzdanların) yeni kimlik kartlarıyla nasıl değiştirileceği  hakkında olacak.Almanya Hamburg ve çevresinden yeni kimlik başvurusu nasıl yapılır? Hamburg konsolosluk kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler? Yeni doğan çoçuklar için kimlik kartı nasıl çıkartılır?

Hamburg Başkonsolosluğu Kimlik Kartı için Nüfus Randevu Alma hakkında hazırladığımız ön bilgilendirme yazısı ile Türkiye’de başvuruları devam eden yeni kimlik kartı işlemlerinin yurtdışında nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.Hamburg konsolosluk nüfus randevu sorgulama işlemi  ingternetten online yapılır.

Hamburg Başkonsolosluğundan yeni kimlik kartı için başvurular alınmaya başladığında konsolosluk randevu sistemi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu alınması gerekiyor. Kimlik kartı başvuruları yeni pasaportlarda olduğu gibi şahsen yapılır.

Yeni kimlik kartları Almanya’da konsolosluklardan alınır. Kimlik kartlarının tanzimi (basımı) Türkiye’de gerçekleştirilir ve posta yolu ile başvuru yapılan konsolosluğa gönderilir. Yeni kimlik kartı harcı , posta ücreti konsolosluk veznelerinden tahsil edilir. Yeni kimlik kartının kullanım süresi on yıldır.

Yeni kimlik kartı için konsolosluk randevusu her kimlik kartı için ayrı ayrı alınması gerekiyor. Örneğin beş kişilik Sarıkoç ailesi  için  Ali Sarıkoç  eşi  ve üç çocuğu için yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmak istediğinde , konsolosluk randevu sisteminden çoçukları, kendisi ve eşi için toplamda beş ayrı kimlik randevusu alması gerekiyor.

Hamburg Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta adresi
Tesdorpfstrasse 18, 20148 Hamburg, Deutschland
Telefon:+49-40 44 80 33-0
Faks:+49-40 44 52 58
E-Posta : konsulat.hamburg@mfa.gov.tr

Hamburg Başkonsolosluğu Nüfus İşlemleri Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Yeni kimlik kartı randevusu alırken sisteme TC kimlik numarası , e-posta adresi ile kimlik bilgilerinin eksiksiz ve Türkçe yazı karakterleri (Ğ ,Ü ,I, Ö) ile giriş yapılmalıdır. Size uygun tarih ve saat seçimi yapılıp randevu alma işlemi tamamlandığında sistem tarafından oluşturulan referans numarasının not edilmesi gerekiyor. Aksi durumda randevu değişikliği yapma ya da iptal etme , başvuru durumunu sorgulamak  istediğinizde giriş yapamanız mümkün olmuyor.

Yurtdışından yeni kimlik kartı başvuru takibi nasıl yapılır? Kimlik kartı kaç günde teslim edilir?

Yurtdışında yeni kimlik kartı teslimi 10 – 15 gün arasında yapılır. Tabi bu süre kimlik basım merkezindeki sıra ve başvuru yapılan konsolosluğa gönderme süresine göre azalır yada uzar. Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

Konsolosluk Başvuru takip ve randevu durumu sorgulaması için tıklayınız

Hamburg Başkonsolosluğuna yeni kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlardan hangi belgeler istenir?

Konsolosluğa ilk defa kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlardan ; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi belgelerden her hangi biri son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir..

Yeni doğan bebekler için kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Herhangi bir yurtdışı temsilciliğimiz yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

Yeni kimlik kartı için hangi biyometrik veriler alınır?

Kimlik kartı başvurusu yaptığınızda konsolosluklarda bulunan tarayıcılar ile on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.Bu bilgiler elektronik ortma aktarılarak kaydedilir.

Yeni kimlik kartı için pin nereden alınır? Pin nasıl değiştirilir?

Konsoloslukta başvuru esnasında yetkili memur başvuruda bulunan kişiye kapalı zarf içersinde kimlik kartı şifresini teslim eder. Kart sahipleri tarafından konsolosluklara yerleştirilen KIOSK’larda PIN değiştirme, PIN bloke kaldırma, kişisel mesaj değiştirme ve kart kontrolü işlemleri gerçekleştirilir.

Kayıp  ya da değiştirme nedeniyle yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?

Kimlik kartı kaybolduğunda ya da çalındığında yurt içinde nüfus müdürlüklerine yurtdışında ise konsolosluklara bildirilmesi zorunludur.

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı aydan daha eski ise başvuruda bulunan kişiden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu tamamlanmış olur..

Hamburg Başkonsolosluğu Kimlik Kartı Çıkartmak için Nüfus Randevu” da bir yorum

  1. dortmund

    FanService bölümüydü resmen, herneyse eski 13.birlik üyelerini de görmüş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.