Düsseldorf Konsolosluk Kimlik Kartı Yenileme İşlemleri

Tarafından   2017-11-17

Düsseldorf Başkonsolosluğundan yeni kimlik kartı nasıl alınır? Düsseldorf konsolosluğu yeni kimlik kartı için gerekli belgeler neler? doğum nedeniyle kimlik kartı nasıl alınır? Kayıp kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Düsseldorf Konsolosluk Randevu Kimlik Kartı Yenileme İşlemleri başlıklı yazımızın konusu Almanya’dan  yeni kimlik kartı almak için Düsseldorf Başkonsolosluğuna nasıl başvuru yapılacağı olacak. Bilindiği gibi yeni kimlik kartları için başvurular , yurtdışında konsolosluklar, yurtiçinde ise nüfus müdürlükleri tarafından alınır.

Düsseldorf Türk Konsolosluğuna yeni kimlik kartı başvurusu  , yeni pasaportlarda olduğu gibi randevu alınarak yapılır. Randevular internetten e-konsolosluk randevu sistemi üzerinden her kimlik kartı için ayrı ayrı alınır. Randevu almak için sisteme girildiğinde sizden TC kimlik numarası  , kimlik (pasaport  ) bilgileri ve e-posta adresi istenilecektir.

E-Konsolosluk Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Düsseldorf Başkonsolosluğu çalışma saatleri 08.30-12.30 ve 13.00-17.00 (Pazartesi-Cuma) Telefonla bilgi almak için 15:00-16:45 saatleri arasında arayabilirsiniz

UYARI !!! Konsolosluk randevu sistemi ‘gmx web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘ hotmail – yahoo – gmail ’ uzantılı olması gerekmektedir.

Kimlik kartı başvurusu esnasında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Düsseldorf Başkonsolosluğundan Yeni kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler?

Yurdışından yeni kimlik karı almak için ;

1 adet fotoğraf

Pasaport , Nüfus Cüzdanı ya da geçerli kimlik kartı

Kimlik kartı harcı , posta ücreti

Yeni kimlik kartı kaç günde çıkar?

Yeni kimlik kartı başvurusu tamamlandıktan sonra basım işlemi için elektronik ortamda Türkiye’deki basım merkezine gönderilir . Basım ve konsolosluğa gönderme işlemi 10-15 gün içersinde tamamlanır.

Doğum Nedeniyle Kimlik Kartı Başvurusu nasıl yapılır??

Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

KİMLİK KARTININ KAYBEDİLMESİ HALİNDE NE YAPILIR?KAYIP VEYA DEĞİŞTİRME NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?

Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

Düsseldorf Başkonsolosluğuna yapılan yeni kimlik kartı başvurusu nasıl takip edilir?

Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

Düsseldorf Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri
Posta Adresi
Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf
Telefon:+49 211 45 47 80

Faks: +49 211 454 7822
E-Posta: konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

Düsseldorf Konsolosluk Kimlik Kartı Yenileme İşlemleri” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.