Çocuklar İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   2016-01-30

Çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? 18 yaşından küçük çoçuklar için çipli kimlik kartı nasıl alınır?bebekler için yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır?15 yaşından küçük çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl alınır?çoçukların ve bebekleri kimlik kartı için fotoğraf gerekli mi?Çoçukların hazırlanan kimlik kartı nasıl teslim edilecek? işte ayrıntıları ile e kimlik kartı başvuru işlemleri..
cocuklar-için-yeni-kimlik-kartı-basvurusu-nasil-yapilirYeni Kimlik Kartı Randevusu İçin Tıklayınız
Yeni Kimlik Kartı almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere(konsolosluklara) şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.Çipli kimlik kartı çıkartmak için size en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat edebileceğiniz gibi, size en yakın herhangi bir İlçe Nüfus Müdürlüğünden de kimlik kartı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Peki 18 yaşı altındaki çoçuklar ve bebekler için yeni tc kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?
Anne ve babaların yahut kanuni velilerin hangi yaş grubunda olursa olsun çocukları için de kimlik kartı başvurusu yapması gerekmektedir.
On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.
On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınır.
Kimlik Kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Kimlik Kartı Takibi için tıklayınız
18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması halinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtara teslim edilir.cocuklarin-tc-kimlik-karti-basvuru-takip-ptt-kimlik-kartı-teslim-islemleri
18 Yaşından Büyüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir