Çocuklar İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   2016-01-30

Çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? 18 yaşından küçük çoçuklar için çipli kimlik kartı nasıl alınır?bebekler için yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır?15 yaşından küçük çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl alınır?çoçukların ve bebekleri kimlik kartı için fotoğraf gerekli mi?Çoçukların hazırlanan kimlik kartı nasıl teslim edilecek? işte ayrıntıları ile e kimlik kartı başvuru işlemleri..
cocuklar-için-yeni-kimlik-kartı-basvurusu-nasil-yapilirYeni Kimlik Kartı Randevusu İçin Tıklayınız
Yeni Kimlik Kartı almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere(konsolosluklara) şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.Çipli kimlik kartı çıkartmak için size en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat edebileceğiniz gibi, size en yakın herhangi bir İlçe Nüfus Müdürlüğünden de kimlik kartı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Peki 18 yaşı altındaki çoçuklar ve bebekler için yeni tc kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?
Anne ve babaların yahut kanuni velilerin hangi yaş grubunda olursa olsun çocukları için de kimlik kartı başvurusu yapması gerekmektedir.
On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.
On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınır.
Kimlik Kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Kimlik Kartı Takibi için tıklayınız
18 Yaşından Küçüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması halinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtara teslim edilir.cocuklarin-tc-kimlik-karti-basvuru-takip-ptt-kimlik-kartı-teslim-islemleri

18 Yaşından Büyüklerin Kimlik Kartları Kime Teslim Edilir?
İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.

Çocuklar İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?” da bir yorum

  1. E- KİMLİK Gönderi yazarı

   15 yaş altı çoçuklar için fotoğraf Zorunlu değil ama siz isterdeniz fotoğraf ekletebiliyorsunuz

   1. Omer

    Ben bugun gittim nugus memuru 15yas altinda oldugu icin resim yukleyemessiniz dedi ve yuklemedide cocugumun resmini dedim aciklamada anne baba isterse yuklete bilir resmi diyor ama siz yuklemiyorsunuz diyede tartistik birde eger hakliysam gidip sikayet edecem

 1. Enes

  15 yaşındayım kimliğimde fotoğraf yok muhtarlıktan belge almam gerekiyor mu?

 2. Halil İbrahim kaya

  17 yaşındayım acaba veliyle mi gitmem gerek nüfus müdürlüğüne

 3. turgay

  ya artık yenikimligimi gönderin yeteramaya bunebicim iştir secim geldigindemi gödereceksiniz

 4. YARDIIIIIIIIMMMM

  14 yasindayim yeni kimlik kartlari icin ailemle beraber nufus dairesine gitmem gerekiyormu

 5. fatıh

  merhaba bu yenı kımlıkde vızesız yurt dısı yerlere pasaportsuz gıdılıyormus peki benım cocuk 4 aylık foto lazımmı yurtdısına cıkacagımda

 6. FATİH

  ARKADAŞLAR SORDUĞUNUZ BÜTÜN SORULAR…BAŞLIKTA NASIL BAŞVURULUR VE GEREKEN EVRAKLAR ADI ALTINDA VERİLMİŞTİR..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir