2017 YGS ‘e girecek Adaylara ÖSYM’den Yeni Kimlik Kartı Açıklaması

Tarafından   2017-02-09

2017 YGS girecek adayların yeni kimlik kartı başvurusu hakında ÖSYM’den açıklama geldi.Yeni T.C kimlik kartı başvurusunda bulunan bir çok adayın çipli kimlik kartları henüz ellerine geçmemiş olması ve sınav tarihinin yaklaşmasıyla birlikte adayların endişelenmesine neden oluyor.ÖSYM ‘e yapılan başvurular ve şikayetler üzerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklma yapıldı.

YGS 2017 adaylarına ÖSYM’den çipli kimlik uyarısı geldi.Zaten halen kullanımda olan nüfus cüzdanlarıhali hazırda 2020 yılına kadar geçerli.Bunun dışında 12 Mart tarihinde sınava girecek olan üniversite adayları için çipli kimlik kartı ile giriş zorunlu değil .Eğer nüfus cüzdanınında her hangi bir sorun yoksa YGS girişte kullanılmasında her hangi bir sorun olmadığını belirten ÖSYM mevcut kimlik kartları ile YGS’ye girilebileceğini belirtti.

Yeni kimlik kartı başvuru takibi nasıl yapılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuran adayların “çipli kimlik kartı” ile girmesinin zorunlu olmadığı uyarısında bulunuldu.

ÖSYM trafından yapılan açıklama şöyle;

2017 YGS Adaylarının Dikkatine!
İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olan kimlik kartlarının yenilenmesi başvurularında yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar 15 gün geçerli “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenmektedir. Bu süreyi düşünerek, kimlik değişikliği talebi olan adayların yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları önem taşımaktadır.

Adaylar mevcut Nüfus Cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen 15 gün süreli “Geçici Kimlik Belgesi” ile de sınava girebileceklerdir.

2017 YGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2017 YGS için geri sayım başladı. Başvuruların 4 – 18 Ocak tarihleri arasında yapıldığı YGS 2017 12 Mart 2017’de yapılacak. YGS sonuçları 28 Mart’ta ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden erişime açılacak.

2017 YGS ‘e girecek Adaylara ÖSYM’den Yeni Kimlik Kartı Açıklaması” da bir yorum

 1. Can

  Benim kimlik kartimda 10 yillik fotom var. Ben sadece fotograf degistirme yapmak istiyorum mumkun mudur acaba?

 2. Mustafa yiğit

  Yeni kimlik kartına 40 gün önce başvudum halen gelmedi 199 arıyorum sürekli meşgul internetten sorguladım başvuru alındı diyor,mevcut nüfus cüzdanımdaki resim beş yıllık nüfus müdürlüğüne gittim, resim değiştirmiyorlar geçici kimlik istedim veremezlermiş.kimlik kartı başvurusu yaparken belirtmek gerekiyormuş.15 günden gelir dediler40 gün oldu.sınav tarihine kadar yeni kimlikler gelmezse ben nereye başvuracağım neyapacağım.

 3. JustAccident

  Benim kimlik fotoğrafım eski ve hala başvuruda yapmadım . Ama ehliyetim var ve haziran 2016 da aldım kimlik ile beraber onu gösterirsem içeri alınırmıyım ? .
  Cevaplarsanız Sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.